Haberlerde adının geçmesi Hilti’yi yaralıyor

Bir ürünün marka ile özdeşleşmesi zaman zaman meydana gelir. Markanın “jenerik marka” oluşu genelde şirketin popülaritesini olumlu anlamda yükseltiyor. Kırıcı-delici el aleti markası Hilti içinse bu durum bazen ters tepebiliyor. Geçtiğimiz hafta yurt genelinde basında çıkan jandarma operasyonu haberlerinde, ele geçirilen delici aletlerin “hilti” olarak adlandırılması markayı “terör, iş kazası” gibi konular ile özdeşleştirdi.

Yapılan haberler nedeniyle markanın kurumsal kimliğinin zedelenmemesi amacıyla Hilti, ürünlerinin medyada “hilti” olarak geçmemesi gerektiği açıklamasını yaptı. Şirketin bugün yaptığı açıklama metni şu şekilde:

Bildiğiniz gibi global inşaat el aletleri pazarının lider şirketleri arasında yer alan Hilti, dünyada ve Türkiye’de “jenerik marka” konumundadır.

“Hilti markasının, ürünün adının yerine geçerek jenerik özelliğini kazanması nedeniyle terör, iş kazası gibi olumsuz konulara sahip bazı haberlerde kırıcı-delici el aletlerinin adı, medyada “Hilti” olarak geçebilmektedir. Şirketimiz ve Hilti markamızla hiçbir ilgisi olmayan bu durum, takdir edeceğiniz gibi kamuoyunda şirketimizi haksız yere zor durumda bırakan yanlış anlamalara neden olmaktadır.

Kullanıcıların sağlık ve güvenliğini korumak için Ar-Ge’ye ciddi boyutta yatırımlar yaparak yeni teknolojiler ve patentli sistemler geliştiren Hilti’nin ürün gamı içinde; kırıcı-deliciler, akülü sistemler, direkt tespit sistemleri, dübel sistemleri, elmaslı delme-kesme sistemleri, barutlu ve gazlı çivi çakma sistemleri, kesme ve taşlama sistemleri ve lazerli ölçme sistemleri ile yapılarda yangın güvenliği amacıyla kullanılan pasif yangın durdurucu ürünler yer almaktadır. Hilti, dünya pazarlarına her yıl yaklaşık 30 yeni ürün sunmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık 24 bin çalışanıyla, Avrupa, Güney Amerika ve Asya’da üretim tesisleri ve Ar-Ge yatırımları ile 6 kıtada 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren Hilti, 35 yıldır Türkiye pazarındadır. Hilti Türkiye, 2011 yılı başından bu yana 10 ülkenin (Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak) bağlı olduğu bir bölgesel üs konumundadır.

Haber içeriklerinde geçen tüm kırıcı-delici el aletlerinin “Hilti” olarak adlandırılmayarak, ürün adı veya markasının kullanılması konusunda hassasiyetinizi rica eder, anlayışınız ve ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla Hilti Türkiye

 

İLGİLİ HABERLER