Haberin markalaşan yüzleri

DORinsight’ın gerçekleştirdiği “Marka Spikerler Araştırması”na göre bu usta anchorman’ler arasında en çok tercih edilen isim Fatih Portakal… İzleyiciler en çok ondan haber dinlemeyi seviyor. Neredeyse her gün bir tartışmanın ve kavganın yaşandığı tartışma programları ise ilgi görmüyor! İşte haber ve tartışma programlarının en itibarlı sunucuları ve izleyicilerin haber programlarına yaklaşımı…

Televizyonun, evlerin vazgeçilmez bir parçası olduğu zamandan beri çok şey değişti. Türkiye popüler kültüründe, dizi yıldızları ve haber spikerleri gündemin önemli birer parçası olmaya başladı. 90’larda başlayan özel televizyonculukla birlikte kanal sayısındaki artış, haber programlarında da rekabet ortamı yaratırken her kanal en çok izlenen programlara imza atmak için ünlü gazetecileri ve habercileri ekranlara taşımaya başladı. O isimler yavaş yavaş emekli olurken, yerlerine de yeni nesil sunucular geçmeye başladı. Cüneyt Özdemir, Fatih Portakal, Nazlı Çelik, Nevşin Mengü ve çok daha fazlası; kanalların haber programlarında boy göstermeye başladı.

Peki yeni dönem televizyon haberciliğinde öne çıkan isimlerden hangileri en çok izleyiciyi ekran karşısına çekiyor? Her programda büyük atışmaların yaşandığı tartışma programları ne kadar ilgi çekiyor? DORinsight’ın araştırması, haberlerin markalaşan yüzlerini ortaya çıkartıyor.

Araştırmanın detayları, 1 Mayıs tarihli Marketing Türkiye dergisinde.

İLGİLİ HABERLER