Günün altıda birini mobil internetle geçirenlerden misiniz?

Dijital, mobil ve sosyal medya günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dünya üzerinde şu anda 4,5 milyardan fazla insan aktif internet kullanırken, sosyal medya kullanıcılarının sayısı 3,8 milyarı aştı. Dünyada mobil internet kullanımında günlük geçirilen süreler belli olurken, Türkiye bu listede 13’üncü sırada yer alıyor. Türk halkının telefonda geçirdiği süre ise günlük ortalama 4 saat olarak kayıtlara geçti.

Ajans Press’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl basında çıkan haber adedi 105 bin 611 olarak görüldü. Sadece mobil internet ile alakalı çıkan haber adetleri incelendiğinde ise bu sayının 678 olduğu kaydedildi. Haberlerin içerik analizinde; COVID-19’un internet dünyasına etkilerinin, e-ticaret uygulamalarının ve telefon operatörlerinin yaptığı kampanyaların ön planda olduğu görülürken, sosyal medya düzenlemesi ve ABD’de TikTok’un yasaklanması tartışmaları medyanın en çok konuştuğu önemli başlıklar arasında yer aldı.

Dünya ortalamasının üzerindeyiz

Ajans Press’in, WeAreSocial verilerinden elde ettiği bilgilerden hareketle, mobil internet kullanılarak günlük geçirilen süre bazında Türkiye’nin 13’üncü sırada yer aldığı saptanırken, harcadığımız süreyse 4 saat olarak kaydedildi. Mobil internet kullanımında en çok zaman geçirerek listenin en başına yerleşen ülkeyse 5 saat 11 dakika ile Filipinler oldu. Buna karşın sıralamanın en sonunda yer alan ülke 1 saat 32 dakika ile Japonya oldu.

Tüm dünyanın mobil internet kullanım ortalaması, 3 saat 22 dakika olarak belirlendi. Bu verilere bakıldığında Türkiye’nin mobil internet kullanım süresinin 38 dakika ile ortalamanın üzerinde olduğu saptandı.

İLGİLİ HABERLER