Google’ın Timnit Gebru’yu işten çıkarması bilim insanlarının tepkisini çekti

Google’ın önde gelen yapay zeka etiği araştırmacısı Timnit Gebru’yu işten çıkarması dev şirkette karışıklıklara yol açmıştı. Dr. Gebru’ya Google’ın Londra merkezli AI şirketi DeepMind ve bilim adamlarından destek geldi. Akademisyenler ve araştırmacılar da dahil 4.500’den fazla kişi tarafından imzalanan açık mektup Google’ı, Dr. Gebru’nun işten çıkarılmasına sebep olan makaleyi açıklamaya çağırıyor.

Konuyla ilgili oluşturulan açık bir mektup, DeepMind araştırmacıları ve Birleşik Krallık akademisyenleri dahil 4.500’den fazla kişi tarafından imzalandı. Google, Timnit Gebru’nun şirketten ayrılmasına neden olan olayları yalanlıyor ve Dr. Gebru’nun “Google’ı marjinalleştirilmiş sesleri susturmakla” suçlayan dahili e-posta göndermesi sebebiyle kovulduğunu söylüyor.

Timnit Gebru e-postayı, yazdığı bir araştırma makalesi reddedildikten sonra gönderdiğini ifade ediyor. Google, Microsoft, Apple, Facebook, Amazon ve Netflix çalışanlarının yanı sıra, Google’ın ana şirketi Alphabet’e ait Londra merkezli AI şirketi DeepMind’den birkaç bilim insanı tarafından imzalanan açık mektup, Google’ı makalenin neden reddedildiğini açıklamaya çağırıyor.

DeepMind araştırma bilimcisi Iason Gabriel, “AI sistemlerinin yarattığı etik zorluklar hakkında özgürce konuşamazsak, asla etik sistemler kurmayacağız” şeklinde bir tweet attı.

Dr. Gebru, teknolojide ırksal önyargı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor ve siyah yüzleri tanımayan sistemleri eleştiriyor. Twitter kullanıcıları Dr. Gebru’ya #BelieveBlackWomen etiketine attıkları tweetlerle destek verdiler.

İLGİLİ HABERLER