Google: “Dijital reklamcılığı biz bozduk ama hep beraber düzelteceğiz”

Google’ın bu sene reklamverenlerle başı dertteydi. YouTube’da şiddet içerikli videolara reklam konulması ve reklamların insanlar yerine botlara gösterildiğinin anlaşılması üzerine para iadesi gibi sorunlarla boğuşan Google sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kabul ediyor. Ancak sıkıntıları tek başına gidermesinin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Salı günü bir Reklamcılık Panelinde konuşan Google Amerika Genel Müdürü Allan Thygesen aksilikleri kabul etti. Ancak bunların artık Google’ın tek başına düzeltmesinin mümkün olmadığını ekledi.

allan

Thygesen, özellikle YouTube’un bu yılın başında gelen marka güvenliği krizine atıfta bulundu ve bunu “büyük ıska geçtik” şeklinde ifade etti. Ancak şirketin reklamların izlenmesini sağlayacak çalışmalarda ilerleme kaydettiğini ve zorlukların üstesinden gelmek konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Markalar ve pazarlamacılar son zamanlarda Google gibi platformların dijital reklam ekosisteminde daha fazla üçüncü parti ölçümü ve netlik istiyor.

Buna tepki olarak, Thygesen, şirketin son araştırması uyarınca, sektör ortalaması yüzde 60’larda iken YouTube’daki reklamların yüzde 93 ila yüzde 95 oranında görüntülenebilir olduğunu söyledi. Google ayrıca bu yılın başlarında marka güvenliği krizine tepki olarak YouTube için yeni denetimler de başlattı.

Thygesen, sahte trafikli web sitelerinde yayınlanan reklamlar için geri ödemeler yapıldığını ve pazarlamacılara kendi platformlarında satın aldıkları reklamlarla ilgili daha fazla şeffaflık sağlamak için bir araç geliştirmeye çalıştığını hatırlatarak şirketin yeniden güven inşa etmeyi taahhüt ettiğini de belirtti.

“Bunlar bir endüstri olarak arzuladığımız ilkelerdir ve tüketiciler, reklamverenler ve yayıncılar arasında eşit şekilde geçerlidir” diye konuşan Thygesen, “Bir reklamverenin gerçek insanlara ulaşmasını ve gerçek iş değeri kazanmasını sağlamak için reklamların değerli olmasını istiyoruz.”

Kaynak: Business Insider

İLGİLİ HABERLER