Google cep telefonu pazarına hızlı girdi!

Google yılın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olarak görülen Google i/O etkinliğinde yeni Android sürümünü ve 100 dolarlık yeni telefonunu tanıttı. Etkinlikte, Samsung ve LG’nin Android Wear işletim sistemini kullanan akıllı saatleri görücüye çıktı.

Google i/o etkinliğinin açılış konuşmasını Google’ın Android ve Chrome bölümlerinin yöneticisi olan Sundar Pichai yaptı. Pichai, Android’in aylık aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını belirterek bu rakamın i/o etkinliği öncesi 30 günü kapsadığına dikkat çekti. Konuşmasında tablet pazarına da değinen Pichai, Android tablet pazarının gün geçtikçe büyüdüğünü ve Android’in yüzde 62’lik pazar payına ulaştığını söyledi. Android kullanıcılarının günde 20 milyar SMS gönderdiğini ifade eden Pichai, “Kullanıcılar, günde 100 milyar kez cihazlarını kontrol ediyorlar” dedi. Tablet uygulama sayısının ise geçen yıla oranla yüzde 236 oranında büyüdüğünü dile getiren Pichai, her gün 93 milyon kez selfie çekildiğini de sözlerine ekledi.

Etkinlikte Google, yeni telefonu Android One’ı duyurdu. 100 doların altında bir fiyatla Afrika ve gelişmekte olan bazı ülkelerde satışa sunulacak olan Android One, 4.5 inç’lik bir ekrana sahip. Android One’da, FM Radyo ve SD kart girişleri de bulunurken cihazda ayrıca çift SIM kart desteği de yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER