Gençler reklam sektörünü ne kadar tanıyor?

IPA’in (The Institute of Practitioners in Advertising) geçtiğimiz günlerde yayınladığı araştırması, öğrenciliklerinin son yıllarında olan ABD’li gençlerin reklamcılığı kariyer tercihlerinin ilk sıralarında konumlamalarına rağmen sektöre dair derinlikli bilgiye sahip olmadığını ortaya koydu. Raporda öne çıkan bulgulardan biri de kadın ve erkekler kıyaslandığında, gelecek çalışma modelleri hakkındaki öngörü ve beklentilerinin arasındaki büyük fark oldu.

Reklam sektörünün bilinirlik sorunu

Genç yetenek platformu Debut tarafından IPA için yapılan ve 1579 öğrenci ve yeni mezunun katıldığı araştırma, gençlerin yüzde 87’sinin reklam ve medya ajanslarından haberi olsa da, sorulduğunda, yarısından fazlasının (yüzde 53) bir tane bile reklam ajansının adını dile getiremediğini ortaya koydu.

Saatchi & Saatchi ve WPP en çok bilinen yaratıcılık network’leri arasında olsa da toplam tanınırlık oranları yüzde 4 ile sınırlı kaldı.

“Hem mesai kısa olsun hem cebim dolsun”

Gençlerin ajans isimlerindeki bilgi eksikliğinin yaratıcılık sektörünün genel yapısı sorgulandığında da devam ettiği gözlemlendi. Öyle ki, katılımcıların yüzde 49’u sektörün doğası gereği uzun süren mesailerden habersiz. Yüzde 8’lik bir diğer kesimse reklam sektöründe faaliyet gösteren şirketlerdeki mesai saatlerinin diğer tüm şirketlerden daha kısa olacağı yanılgısını taşıyor…

Ancak mesailerin kısa süreceğini düşünmelerine rağmen bu durumun maaşlara yansıyacağını öngöremeyen katılımcıların yüzde 33’ü yaratıcılık sektörünün giriş pozisyonlarından itibaren diğer sektörlere kıyasla iyi maaş verdiğini düşünüyor. Bu kesime katılmayanların oranı yüzde 26’da kalırken geriye kalan yüzde 41 bu konuda herhangi bir bilgiye sahip olmadığını belirtiyor.

Yöneticide duygusal zeka birinci öncelik

Genç yetenekler sektörü tanımasalar da, bu onların kariyerlerine yaratıcılık alanında başlama isteği duymalarını engellemiyor; katılımcıların yüzde 29’u kesinlikle reklam sektöründe çalışmak istediğini belirtirken yüzde 45’i bu kariyer yolunun planları arasında olduğunu belirtiyor. Reklam sektörünü kesinlikle düşünenler arasında kadınların (yüzde 32) erkeklere (yüzde 24) kıyasla daha hevesli olduğu görülüyor.

Reklam sektöründen beklentiler daha detaylı incelendiğinde kadın katılımcıların kapsayıcı bir işyerinde çalışma isteğinin erkeklere göre daha fazla olduğu öne çıkıyor. Ek olarak kadınlar, gelecek yöneticilerinin duygusal zekalarının da nispeten yüksek olmasını bekliyor.

Reklam ve pazarlama sektörünün içinde, yaratıcılık ve inovasyon örneklerini her gün takip eden bir platform olarak dünyanın neresinde olurlarsa olsun genç yeteneklerin bu sektör hakkındaki farkındalığının düşük olduğunu görmek elbette şaşırtıcı. IPA tarafından ABD’de yapılan bu araştırmanın Türkiye’de yürütülmesi halinde ortaya çıkacak bulguları ve ülkemizdeki gençlerin Amerikan yaşdaşlarından ne kadar farklı yanıtlar vereceğini merak etmemek mümkün değil…

Kaynak: The Drum

 

İLGİLİ HABERLER