Fiat Chrysler ve Peugeot Citroen birleşiyor

Fransız PSA (Peugeot Societe Anonyme) Grup ile İtalyan-Amerikan ortaklığı FCA (Fiat Chrysler Automobiles) birleşme kararını açıkladı. PSA Grup’un elinde Peugeot, Citroen ve Opel gibi markalar bulunurken FCA ise Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge ve Alfa Romeo gibi markaları yönetiyor.

İki otomotiv devinin birleşmesi 50 milyar dolar piyasa değerine ve 190 milyar dolar ciroya sahip dünyanın 4. büyük otomotiv şirketini yaratacak. Yeni kurulacak şirketin merkezinin Hollanda’da bulunacak. PSA ve FCA şirket içerisinde yüzde 50 hisseye sahip olurken, 11 kişiden oluşacak yönetim kurulunda PSA’nın 6 üyeyle, FCA’nın ise 5 üyeyle yer alacağı, şirketin başkanlık görevini FCA başkanı John Elkann’ın yürüteceği açıklandı.

FCA ve PSA’in halihazırda mevcut hisse dağılımına göre, yeni şirkette en büyük hisse sahibi İtalyan Agnelli ailesi olacak, Fransız Peugeot ailesi, Çinli Dongfeng Motor ve Fransa devleti diğer büyük hisse sahipleri arasında yer alacak.

İki şirketin oluşturacağı ortaklık Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi ve Toyota’nın ardından dünyanın en büyük 4. otomotiv şirketi konumuna gelecek. Böylece PSA’nin sahip olduğu Peugeot, Citroen ve Opel gibi markalar ABD pazarında güçlenecek. FCA tarafında ise PSA’nın sahip olduğu elektrikli araç teknolojileri yeni fırsatlar yaratacak.

Birleşme haberi Fransa cephesinde olumlu karşılanırken, görüşmelerin yapıldığına dair haberler dün FCA hisselerinde yüzde 9’luk artışa neden olmuştu. FCA daha önce de General Motors ve Renaut ile ortaklık görüşmelerinde bulunmuştu. 2017 yılında PSA grup General Motors’un Avrupa birimini 2.2 milyar dolar karşılığında satın alarak Opel markasını bünyesine eklemişti.

Kaynak: BBC Türkçe

İLGİLİ HABERLER