Farklı dilleri anında sesli olarak çeviren Pilot kulaklık devrime hazırlanıyor…

Waverly Labs, The Pilot isimli dünyanın ilk çeviri yapabilen kulaklığını üretti.

Çift kulaklıkla çalışan bu yeni tercümanı kullanabilmek için bir kulaklığı siz, diğerini ise konuştuğunuz kişi takıyor. Bu şekilde konuşmanız, saniyede karşı tarafa çevrilmiş şekilde iletiliyor. Tek ihtiyacınız olan şey, Pilot kulakları ve bir mobil uygulama. Henüz cihazla ilgili bilgiler kısıtlı olsa da, kulakların sesi toplayıp, Bluetooth yoluyla aplikasyona göndereceği ve böylece konuşmanızın diğer kişinin kulağına tercüme edilmiş olarak geleceği tahmin ediliyor. Şuan Pilot’un ilerleyişi hakkında kesin bir şey söylemek ise mümkün değil, ancak en net bilgi büyük ihtimalle kitle fonlaması şirketi olan Indiegogo tarafından 25 Mayıs’ta duyurulacak.

Waverly Labs henüz Pilot’un kaç farklı dili destekleyeceğini ya da tüm dilleri çevirip çeviremeyeceğini açıklamadı. Kulaklıkların ön satış ücretleri ise 129 dolar ila 179 dolar arasında olacağı düşünülüyor. Ürünü almak için baş buran ilk 100 kişi ise daha uygun fiyatlara Pilot’a sahip olabilecek. Resmi olarak satışa sunulmasının ardından ise fiyatlar 250-300 dolar aralığında olacağı tahmin ediliyor.

Microsoft Skype ve Google Translate’i de unutmayalım

Bu evrensel dil çeviri konsepti kulağa güzel gelse de aslında yeni bir teknoloji değil. Microsoft’un Skype Translator uygulaması konuşmayı alıyor, yazıya aktarıyor ve duyulabilecek bir şekilde karşıdaki kişiye ulaştırıyor. Ancak bu uygulamanın dışarıda bir kişiyle direk diyalog halindeyseniz pek kullanışlı olduğunu söyleyemeyiz.

Aynı şekilde Google Translate’in diyalog modu, o sırada konuşulan lisanın hangisi olduğunu algılıyor ve sesli olarak çeviriyor. Burada ise telefonun konuşan kişilerin arasına yerleştirilmesi gerekiyor ve bu da ortamda istenmeyen bir sürü sesin de algılanmasına sebep olabilir.

Pilot, 2 kulaklıkla çalıştığından büyük olasılıkla sadece onu takan kişinin sesini algılayacak ki bu da onu muhtemelen Google Translate’den daha kullanışlı bir hale getirecek.

İLGİLİ HABERLER