Facebook’un başı ad block ile dertte!

 

Facebook, bu seneki yıllık değerlendirmesinde, önceki değerlendirmelerde gelirini “zaman zaman” etkilediğini savunduğu ad block’un, artık önemi göz ardı edilemez bir risk olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz senelerde de Facebook yıllık değerlendirmelerinde bahsi reklam gelirlerini bir miktar etkileyebilecek bir etken olarak geçen, ama üzerinde çok durulmayan ad block’a, bu sene bütün bir teknoloji kesiti ayrıldı.

Reklam gelirlerinin Facebook’un büyük ve devamlı başarısındaki yerinin öneminin düşünüldüğünden daha fazla olduğunun da belli olmasıyla ad block’un yarattığı sorunlara değinildi.

Ad block’un hizmetlerinin sonucunun bu sene Facebook yıllık değerlendirmesine önceki yıllara kıyasla bu kadar yansımasının nedeni, Apple’ın iPad ve iPhone’larda ad block kullanımına ilk defa izin vermiş olması.

Facebook net gelirinin %96’sını reklamlardan kazanıyor. Bu yüzden şirket otoriteleri endişelerini, eğer kullanıcılarının tamamı ad block’u bütün cihazlarında kullanırlarsa, bu durumun Facebook’un finansal durumlarını ters yönde etkileyebileceğini belirterek ifade ettiler.

Facebook bu yıla kadar bahsedilen ters yön/ters etkinin PC’ler üzerinden, yani artık giderek azalan bir kullanıcı kesiminden geldiğini de belirtti. Ancak eğer gidişat bu yönde olursa finansal değerlerinin ciddi anlamda zarar görebileceğini ekledi.

Facebook karşılaşabileceği riski basına şöyle anlattı;

¨Reklamlarımızın görüntülenmesini engelleyen teknoloji ürünleri geliştirildi ve muhtemelen geliştirilmeye de devam edecek. Biz gelirimizin çok büyük bir kısmını reklamlarımızın hem profesyonel hem de kişisel bilgisayarlarda görüntülenmesinden sağlıyoruz. Reklamların görüntülenmesinin kişisel bilgisayarlarda engellenmesi finansal sonuçlarımızı zaman zaman etkiliyordu. Sonuç olarak, eğer bu durum mobil cihazlara da taşınır ve artmaya devam ederse, finansal durumumuz ciddi anlamda zarar görebilir.¨

Facebook ad block yüzünden ter atan tek büyük marka değil. Google’ın reklam direktörü Sridhar Ramaswamy, geçtiğimiz aylarda teknoloji hakkında ¨detayı ve inceliği olmayan bir enstrüman, endişelenmeliyiz.¨ diyerek, belki de sosyal medya devinin geleceğini tahmin etti.

Kaynak: businessinsider.com

 

 

 

İLGİLİ HABERLER