Piyasa kıpırdadı ama risk devam ediyor

Küçük esnafın nabzını tutan “Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresi”nin Temmuz 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre bakkal, büfe, küçük market ve şarküteri gibi işyerlerinin endişesi yüzde 71’den yüzde 49’a indi. Normale dönüş olumlu algıyı artırırken psikolojik bir rahatlama sağladı. Güven Endeksi 2,9 puan artarken 1 yıl içinde ekonominin toparlanacağına olan inanç yükseldi. 

Her ay Türkiye temsili sağlanacak şekilde 600 noktada yapılan ölçümlerle hazırlanan “REM – TT Barometre: Türkiye Geleneksel Kanal Esnafının Nabzı” araştırma panelinin Temmuz’20 sonuç raporunda öne çıkan başlıklar ise şöyle oldu:

ENDİŞELİLERİN SAYISI YÜZDE 22 AZALDI

Covid’19 salgını Haziran ayında geleneksel kanal esnafının yüzde 71’inde endişe oluşturmuştu. Ancak Temmuz itibariyle normale dönüşün hızlanmasıyla birlikte bu oran yüzde 49’a indi. Yine de esnafın normale dönüşün tekrar salgını artırabileceğine yönelik endişesi devam ediyor.

“SALGIN 12 AYDAN UZUN SÜRECEK”

Bir önceki dönem yüzde 43 olan “salgının 12 aydan daha uzun süreceğini” düşünenlerin oranı anlamlı seviyede artarak yüzde 60’a yükseldi. Sosyal yasakların tamamen kaldırılması ve yeni vaka sayısının 1000 civarında kalması salgının devam edeceği algısının artmasına neden oldu. 

GÜVEN ENDEKSİ 2,9 PUAN ARTTI

Esnafın ekonomiye güvenini yansıtan Güven Endeksi bir önceki döneme göre 2,9 puanlık artışla 19,7’ye ulaştı. Genel olarak iş yapma seviyesinin azaldığı görüşü hakim olsa da ülke genelinde reel ekonominin canlanması, geleceğe dair olumlu beklentiler ve tasarruf eğiliminin artması endeksin sınırlı da olsa artmasını sağladı.

“EKONOMİ TOPARLANACAK” DİYORLAR

Genel Ekonomi alt endeksi bir önceki döneme göre 4,1 puan arttı. Ülke ekonomisinin son 1 yıl içerisinde olumsuz yönde değiştiği görüşü hakim olsa da gelecek 1 yıl içerisinde ekonominin kademeli olarak toparlanacağı beklentisi yükseldi.

 MEVSİM ETKİSİ

Ticaret Endeksi mevsime bağlı olarak 3,3 puan azalışla 22,6 oldu. Mevsimsel etkiye bağlı olarak paket su, dondurma ve içecek kategorilerinde belirgin bir artış yaşandı. 

 HİJYEN ÜRÜNÜ SATIŞI AZALDI

Salgının etkisinin azaltılmasıyla hijyen tedbirlerinin geri çekilmesi ve alışverişinin dijital dışındaki kanallara da kaymasına bağlı olarak temizlik ürünleri ve kişisel bakım kategorisi endekslerinde 9,2’ye varan bir düşüş gerçekleşti.

RİSK DEVAM EDİYOR

Politika Endeksi bir önceki döneme göre kısmi bir düşüş yaşayarak 26,6’ya ulaştı. Covid-19 salgınında minimum seviyeye inilememesi ve tekrar yükselme tehdidinin devam etmesi esnaf nezdinde olumsuz değerlendirildi.

Günlük yaşama dair tüm kültürel, sportif vb. faaliyetlerin tekrar açılması, kişilerin tatil yapma imkanı bulabilmesi, salgında oluşan gündelik yaşamla ilgili olumsuz algıyı değiştirdiğini ifade eden REM People’ın CEO’su Bülent Peker raporu, “Olumlu algıyla birlikte yatırım eğilimi endeksi de yükseldi. Endişeler devam etse de önümüzdeki dönem için morallerin düzelmeye başladığını görüyoruz.” sözleriyle yorumluyor.

REM Esnaf Barometresi’nin Haziran 2020 sonuçları’nı da BURADAN inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER