Erkekler futbol için her şeyden vazgeçiyor

Hotels.com Futbol – Futbol Seyahat Trendleri Expedia Group Araştırması*’nın sonuçlarını açıkladı. Dünyanın farklı yerlerinden 16 bin 500 futbol taraftarı ile yapılan ankete Türk taraftarlar da dahil edildi.

Hotels.com dünyanın farklı yerlerinden 16 bin 500 futbol tarafları ile gerçekleştirdiği araştırmasının sonuçları oldukça ilginç, işte o araştırmanın sonuçları:

Araştırmaya katılan Türk taraftarlar, canlı bir futbol maçına gitmek için yıl dönümlerini yüzde 27 , katılmaları gereken bir düğününü yüzde 37 ve hatta son görevlerini yapacakları bir cenazeyi yüzde 7 bile kaçırdığını itiraf ediyor. Bu sonuçlar insanların futbol adına neleri yapabileceğini ortaya koyuyor.

Yüzde 64’nün Zlatan veya Ronaldo’nun sahadaki futbol şovunu kaçırmamak adına işini astığı da düşünülürse; futbol taraftarlarının önceliklerinin açık bir şekilde ortada olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Anketten çıkan şaşırtıcı sonuçlardan biri de kadın taraftarların bu sporu erkeklerden bile daha ciddiye alıyor olması: Erkeklerin yüzde 29’u yıllık izinlerini ve seyahat planlarını futbol maçlarına göre yaparken bu oran kadınlarda yüzde 39 olarak çıkmış.

Belki kırk yılda bir,  sıradan bir düğünü ve hatta bir çocuğun ebeveynlerle olan akşamını kaçırmak yüzde 35 affedilebilir. Ancak futbol tutkunlarının yüzde 4’ü canlı bir futbol maçını izlemek için balaylarını, yüzde 3’ünden fazlası kendi düğünlerini ve yüzde 14’ü çocuklarının doğumunu bile kaçırabileceğini belirtiyor.

Bu spora duyulan aşk bununla da bitmiyor. Canlı bir maç için ‘tutku’dan vazgeçip futbolu seçeceklerini itiraf eden yüzde 55’in üstündeki Y-kuşağı üyesi için özel randevu gecelerinin cazibesi de resmen bitmiş görünüyor. Takımları karşılaşmaya çıktığında Y-kuşağı futbol taraftarları hiçbir konuda engel tanımıyor. Ankete katılan Türk taraftarların yüzde 50’si maç izlemek için bir ay boyunca içki sofrasına oturmaktan vazgeçebileceğini, yani meşin yuvarlağı içkilerine tercih edebileceğini söylüyor.

Tüm bu sonuçlar dikkate alındığında, futbol taraftarlarının, üçü deplasmanda olmak üzere sezonda ortalama 6 maç izlemek için, düğünleri, işi ve yıllık tatilleri kaçırması hiç de şaşırtıcı değil. Hatta kendini ciddi bir şekilde bu spora adamış taraftarlar bile var. Öyle ki; ankete katılanların yaklaşık yüzde 2’si, her sezon 31’den fazla maç izlediklerini iddia ediyor.

 

İLGİLİ HABERLER