Ergun Gümrah: “İDA üyeleri kapanan IMAGE PR’ın 22 çalışanını işe alacak”

İletişim dünyasında şok etkisi yaratan IMAGE PR’ın kapanmasına dair İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) Başkanı Ergun Gümrah Marketing Türkiye’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu. Böylesine köklü bir PR şirketinin kapanmasına üzüldüğünü belirten Gümrah, IMAGE PR çalışanlarının da mağduriyetini gidermek için harekete geçtiklerini belirterek: “Şu anda zaten işsiz kalan arkadaşlarımızın pek çoğuyla İDA üyesi şirketlerle iş görüşmesine başladı. Bu konuda bir sorun bulunmuyor. Biz bu 22 arkadaşı işe alırız ve bu meseleyi bitiririz” dedi.

İDA Başkanı Ergun Gümrah’ın Marketing Türkiye’ye yaptığı o açıklamalar:

“Sektörün en eski halkla ilişkiler şirketlerinden birisinin kapanması hepimizi gerçekten derinden üzdü. İlk olarak bu gelişmenin böyle duygusal bir tarafı bulunuyor. İDA üyesi bütün şirketler de bu üzüntülerini bizimle paylaştı. Ben de kişisel olarak çok üzüldüm. Ancak ben bu meseleyi bir sektör sorunu olarak görmüyorum. Bizim burada birinci önceliğimiz bu kurumda çalışan 22 tane emekçinin sokakta kalmaması, işsiz kalmaması…

Mağdur olan çalışanlarla İDA olarak görüşmelere başladık

İDA üyeleri olarak biz bu 22 çalışanı bir saat içerisinde işe alabilecek kapasitedeyiz. Bütün şirketler İK kayıtlarını açtı. Mağdur olan bu arkadaşlarımız doğrudan İDA’nın İK kanalından veya İDA üyesi şirketlerin İK sayfalarından başvuru gerçekleştirebilirler. Şu anda zaten işsiz kalan arkadaşlarımızın pek çoğuyla İDA üyesi şirketler iş görüşmesine başladı. Bu konuda bir sorun bulunmuyor. Biz bu 22 arkadaşı işe alırız ve bu meseleyi bitiririz.

Öte yandan bu arkadaşlarımızın alacakları varsa bunun yasal prosedürüne henüz hakim değiliz. Çünkü IMAGE PR bizim resmi üyemiz değil. Ama tabi ki bu arkadaşların gerekli yasal yollardan haklarını aramalarının da takipçisi olacağız. Canan Hanım ile henüz görüşmedim. Onunla da konuşup hem geçmiş olsun dileklerimi iletmek hem de konuyla ilgili detayları öğrenmek isterim.

PR şirketlerinin kapanması gibi bir gelişmenin yaşanacağını düşünmüyoruz

Türkiye olarak büyük bir krize doğru gittiğimiz de hepimizin malumu… Ama PR sektörü bu kriz dönemlerinden en az etkilenen sektör. Hatta benim kişisel deneyimime göre PR sektörü kriz dönemlerinde daha çok büyür. Kendi işlerini basiretli bir tüccar olarak yürüten şirketler büyümelerine devam eder. Örneğin İDA üyesi şirketlerin geçen yıl yüzde 20 oranında büyüdüğünü gördük. Dolayısıyla biz, İDA üyesi şirketler bakımından yeni PR şirketlerinin kapanması gibi bir gelişmenin yaşanacağını düşünmüyoruz. En azından bize yansıyan bir şey yok.

Elimdeki rakamlar son bir yıl içinde İDA üyesi şirketlerin büyüdüğünü gösteriyor. Bu açıdan bakınca gelecekte PR şirketlerinin krize gireceğini ve kapanacaklarını düşünmüyorum. İleride böyle bir tehdit kesinlikle olmaz diyemeyiz, olabilir ama biz İDA olarak bizden destek isteyen bütün İDA üyesi şirketlere elimizden gelen desteği sunarız.

İşsiz kalan arkadaşlarla bugün toplantı yapacağız

İşsiz kalan arkadaşlarımız bir yandan iş görüşmesi yapıyorlar ama mağdur arkadaşların temsilcileriyle ya da bizzat kendileriyle bir araya gelip bir toplantı yapmak ve onların dertlerini dinlemek istiyoruz. İDA her zaman üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir. Bu konuda TÜHİD ile de iş birliği içerisindeyiz. TÜHİD Başkanı Gonca Hanım da bugünkü toplantımıza katılacak. Toplantı sonucunu da sizlerle paylaşıyor olacağız.”

İLGİLİ HABERLER