“Eczacıbaşı Hijyen Projesi” Kars Sarıkamış’taydı

Bundan 12 yıl önce Eczacıbaşı Topluluğu tarafından startı verilen ve şimdiye kadar 19 bin öğrenciye dokunulan “Eczacıbaşı Hijyen Projesi” bu kez Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ihtiyaç sahibi Yatılı Bölge Ortaokulları’ndaydı. Proje kapsamında ihtiyaç sahibi Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) pansiyon ve derslik bölümlerindeki banyo ve tuvaletler yenilendi ve öğrencilere kişisel hijyen eğitimleri verildi.

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 2007 yılından bu yana yürüttüğü “Eczacıbaşı Hijyen Projesi”nde ulaşılan 51’inci okul, Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Şehit Taner Baran YBO oldu. Yatılı Bölge Ortaokullarının fiziksel koşullarını iyileştirmek hedefiyle hayata geçirilen çalışma sonrasında Şehit Taner Baran Yatılı Bölge Ortaokulu’nda tören düzenlendi.

Sıfırdan hijyen ortamı

Proje kapsamında, Şehit Taner Baran Yatılı Bölge Ortaokulunda, okulun ve pansiyonun tuvalet ve banyoları hijyen kurallarına uygun bir şekilde sıfırdan yapıldı. Ayrıca içerisinde keman, piyano, melodika ve birçok vurmalı müzik aletinin olduğu müzik sınıfı oluşturuldu. Hijyen eğitiminin de verildiği etkinlikte öğrencilere temizlik seti hediye edildi. Törene, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ali Aköz, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu ve yerel yöneticiler katıldı.

“Temiz ortamda eğitim görmek en doğal hak”

Törende konuşan Faruk Eczacıbaşı, çocukların sağlıklı, temiz, modern ortamlarda yaşamalarının ve eğitim görmelerinin en doğal hakları olduğunu belirterek, “Yeterli fiziksel olanakları sağlamak kadar, bu olanakların estetik ve kaliteli olmasını sağlamak da şart. Gençlerimiz, bu erken yaşlarından estetik ve kalite bilincine ne kadar doğallıkla alışırsa, ileride kendi çocukları için de aynısını sağlamak isteyecektir” dedi. Eczacıbaşı gençlerin, ülkemizin daha varlıklı olmasını, dünya ile daha iyi rekabet edebilmesini sağlayacak en önemli sosyal sermaye olduğuna da dikkat çekti.

Projeyle 38 ilde 18 bin 500’ün üzerinde öğrenciye dokunuldu

  • Eczacıbaşı Hijyen Projesi, 2007 yılından bu yana Yatılı Bölge Ortaokulları’nın fiziksel koşullarını iyileştirmek, öğrencilere hijyen bilinci kazandırmak ve sosyal yönlerini güçlendirmek hedefiyle yürütülüyor. 2002 yılında Selpak Kişisel Hijyen Eğitimi ile başlayan, 2007’de yeni bir platforma taşınan proje, 2010 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde hayata geçiriliyor.

  • Proje kapsamında, ihtiyaç sahibi YBO’ların pansiyon ve derslik bölümlerindeki banyo ve tuvaletler VitrA ve Artema ürünleriyle yenileniyor. YBO’lardaki öğrencilere, Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri tarafından Selpak Kişisel Hijyen Eğitimi veriliyor ve yenilenen YBO’ya Eczacıbaşı Profesyonel tarafından ürün desteği sağlanıyor. Topluluk çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri ise öğrencilerin duygusal dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen sosyal projeler geliştiriyor.

  • Eczacıbaşı Hijyen Projesi, 2007-2018 yılları arasında 38 ilde 18 bin 500’ün üzerinde öğrencisi bulunan 51 okulda yürütüldü. Projeyle 2020 yılına kadar toplam 60 okula ulaşılması hedefleniyor. Yenileme çalışmaları kapsamında, Ocak 2019 itibarıyla toplam 189 bin 405 m2 karo, 71 bin 820 parça ürün temin edildi. Gerçekleştirilen proje birçok ödüle layık görüldü.

İLGİLİ HABERLER