Dönemine damga vuran 18 poster tasarımı

Reklam ve tanıtım amaçlı posterler kullanmak 1870’lerde başladı. Başlangıçta siyah beyaz ve metin tabanlıydı ancak Jules Cheret’in üç taşlı litografik baskı sürecini başlatılmasıyla poster ve afiş tasarımları baştan aşağı değişti.

Klasik, retro ve modern olmak üzere eski ve yeni poster tasarımlarının öne çıkan örneklerini bu yazıda sizler için derledik.

Önce bazı klasiklerle başlayalım…

Metropolis

Y4Ffwh2T3pJVXiUTWyoSPM-650-80

Alman grafik sanatçısı ve ressam Heinz Schulz-Neudamm, Fritz Lang’un çığır açan 1927 bilimkurgu filmi Metropolis’in prömiyeri için bu posteri tasarladı. Posterin sadece orijinal dört kopyası günümüze kadar ulaştı.


Lord Kitchener  Wants You

lord kitcher

Alfred Leete’nin 1914’de yayınladığı ve ‘Britons Wants You’ olarak nitelendirilen bu derece etkileyici 1920 yılı reklamı, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de askere çağrılma çılgınlığının bir simgesi oldu.


Barack Obama –  ‘Umut’

hope obama

Güney Carolina doğumlu grafik tasarımcı ve illüstratör Shepard Fairey tarafından tasarlanan bu poster, başarılı bir gerilla kampanya ürünü olarak kabul ediliyor.  2008 ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama için hazırlanan ‘Umut’ posteri, ABD senatosundaki baskın kırmızı, bej, açık ve koyu mavi renklerini taşıyor. İkonikleşen bu poster sadece bir günde yaratıldı.


IRIS

iriss IRIS filmi için hazırlanan bu poster, şimdiye kadar ki en iyi film afişlerinden biri olarak görülüyor. Arka planında cesur ve parlak desenlerle süslenen poster İris’in moda sevgisini sergilerken, kendisini siyah beyaza koymak da oldukça zekice ve orijinal bir fikir.


Le Chat Noir

le chat noir

Belli ki tüm zamanların en çok bilinen posterlerinden biri olan Paris eğlence kuruluşu Le Chat Noir için hazırlanan bu ikonik reklam, İsviçre doğumlu Fransız Art Nouveau ressam ve baskı yapımcısı Théophile Steinlen tarafından yaratıldı.


We Can Do It!

we can do it

20.yüzyıla damga vuran posterlerinden biri olan “we can do it”, Amerikalı grafik tasarımcı J. Howard Miller tarafından tasarlandı. Bu poster bugün hala çağdaş feminizmin en ikonik görsellerinden biri olarak kullanılıyor.


Vintage Heroes

batman

Grégoire Guillemin, en sevdiği süper kahramanları tasarladığı afişlerle yeniden yarattı.


TWA

twa

Amerikalı sanatçı David Klein , 1950’li ve 1960’lı yıllarda Trans World Airlines (TWA) için onlarca poster tasarladı. 1957’de New York şehrinin çarpıcı TWA posteri, NYC’deki MoMA (Modern Sanatlar Müzesi) kalıcı koleksiyonunun bir parçası haline geldi.


Thor: Ragnarok

thor

Yeni dönem bir çalışma olan Thor: Ragnarok poster tasarımı, sofistike görselleri sayesinde hayranları tarafından oldukça beğenildi. Photoshoplu bir başyapıt olan bu afiş, filme heyecan hissi yaratmak için temel karakterleri uyumlu bir şekilde konumlandırıyor.


The Evil Dead

evil dead

Illustrator Olly Moss akıllı, minimalist poster tasarımlarıyla ünlüdür. The Evil Dead filmi için tasarlanmış bu resimli posterin yanı sıra Harry Potter, The Jungle Book’a, Star Wars gibi daha pek çok postere de imza attı.


Stranger Things

stranger things

Kyle Lambert’in Stranger Things posteri modern bir klasiktir. 2016 yılının en çok konuşulan dizilerinden biri olan Stranger Things, ilgi çekici doğaüstü hikayesi ve iyi derecede kurgulanmış retro stilleri sayesinde herkesin dikkatini çekti. Kyle Lambert’in bu çarpıcı posteri, elle boyanmış film resimlerini anımsatıyor. 1980’li yıllara uygun olarak düşünülen bu poster, iPad Pro ve Procreate kullanarak yaratıldı.


Harper’s

harper's

Grafik sanatçısı Edward Penfield’den bahsetmeden poster tasarımı hakkında konuşmak imkansız. Bu afiş, Edward Penfield’ın 1800’lerin sonlarında Harper’s Magazine için tasvir ettiği başarılı 75 poster tasarımdan sadece bir tanesi.


We Are Your Friends

we

Filmin kendisi tam olarak güzel eleştiriler almıyor olsa da The Postinery’ın bu poster tasarımı oldukça başarılı.


The Lobster

lobster

Birbirlerinin boşluklarla kucaklayan karakterleri gösteren bu tasarım, sanatçı Vasilis Marmatakis tarafından yapıldı.


Berlin 1936 Olimpiyat Oyunları

berlin

Berlin 1936 Olimpiyat Oyunları hazırlanan bu posteri Franz Würbel tasarlandı. Hitler’in, Aryan ırk üstünlüğünün propagandasına oldukça uygundu. Neyse ki, siyah atlet Jesse Owens dört altın madalya kazandı ve Hitler’i aptal gibi göstermeyi başardı.


It Follows

it follows

Akiko Stehrenberger tarafından resmedilen bu film afişi için fazla söze gerek yok.


Monaco 75

monaco

Bu sade ve başarılı tasarım, sanatçı Michael Turner tarafından 1975 Monaco Grand Prix’i için yaratıldı.


Bonus

The Passion of Joan of Arc

jan dark

Ünlü Türk grafik sanatçısı Mengü Ertel’in “Jan Dark’ın Çilesi” filmine yaptığı afiş. Bu afiş 1976 yılında Paris’teki sinema festivalinde büyük ödülü kazanmıştı.

İLGİLİ HABERLER