Teknoloji şirketleri için katı kurallar geliyor

Avrupa Komisyonu Başkanı tarafından bu yıl sanal bir etkinlik olarak yürütülen Web Zirvesi’nde büyük teknoloji şirketleri için radikal düzenlemeler açıklandı. Google ve Facebook gibi teknoloji şirketleri artık hem Avrupa’da hem de ABD’de çok daha katı düzenlemelerle karşı karşıya kalacak.

Düzenleme güvenli olmayan ürünler satmaktan, nefret söylemi yaymaya kadar online içerik tarafında çok daha katı kurallarla geliyor. BBC’de yer alan habere göre, kendini teknoloji iyimseri olarak nitelendiren Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Dijital pazar için kuralların yeniden yazılacağını” söyledi.

Avrupalı teknoloji şirketlerinin değeri 2020’de yüzde 50’ye kadar artış gösterdi. Bunda yenilik için bir katalizör görevi gören pandeminin etkisi büyük . Leyen, dijital platformların barındırdıkları kullanıcıların özgürlüğüne aykırı bir biçimde içerikleri kontrol etmesini beklemediklerini, fakat yetkili ulusal makamlar tarafından yasadışı içerik bildirildiğinde kaldırılması gerektiğini ifade etti.
2 Aralık’ta yürürlüğe giren Dijital Hizmetler Yasası, AB’nin 2000 e-ticaret yönergesinin yerini aldı. Bu yasayla birlikte içeriği hızlı kaldırmak ve engellemek için sosyal medya platformlarına daha büyük yaptırımlar uygulanacak. Yeni kurallara itiraz edeceği tahmin edilen Google ve Facebook gibi şirketler artık hem Avrupa’da hem de ABD’de çok daha katı düzenlemelerle karşı karşıya.

İLGİLİ HABERLER