Dijital ebeveyn olmanın sorumlulukları neler?

Dijital çağda ebeveynlik yapmak bazıları için oldukça zor. Birbiri ardına çıkan sosyal medya platformları çocukları içine çekerken ebeveynler bu resmin dışında kalabiliyor. Peki bu durum ülkemizde nasıl seyrediyor? Ebeveynler çocuklarının sosyal medyada hangi bilgilerini paylaştığını biliyor mu? 

Sorumlu Dijital Ebeveynlik araştırmasına göre Türkiye’deki çocukların yüzde 49’unun bir sosyal medya hesabı var. En popüler sosyal ağlar Instagram (yüzde 83), Facebook (yüzde 73), YouTube (yüzde 56) ve Twitter (yüzde 29) olarak sıralanıyor. Ebeveynler de bu değişimin hızına ayak uydurmaya söz konusu medyalara kaydolmaya çalışıyor. Örneğin Türkiye’deki ebeveynlerin yüzde 63’ü çocuklarıyla sosyal medyada arkadaş oluyor ve hatta sosyal medyadan sohbet ediyor. yüzde 16’sı ise sosyal medya üzerinde sohbet etmeden arkadaşlığını sürdürüyor.

Ancak burada bazı tehlikeli eğilimler söz konusu: Ebeveynlerin yüzde 43’ü çocuklarının sosyal medya hesabında hangi bilgilerin herkese açık olduğundan emin değil. Bu nedenle çocukların hobileri (yüzde 75), yaşı (yüzde 52), akrabaların isimleri (yüzde 38), kesin coğrafi konumları (yüzde 17) ve hatta yaşadıkları evin fotoğrafları (yüzde 9) gibi kişisel bilgileri paylaştıklarını bilmiyorlar.

Kaspersky Network Çocuk Güvenliği Başkanı Andrey Sidenko
, “Ebeveynler, çocuklarının çevrimiçiyken hangi bilgilere erişim izni verdiğinin farkında olmalıdır, çünkü bu veriler çocuklarına ve kendilerine zarar verebilir ve siber suçluların kimlik hırsızlığına yardımcı olabilir” diyor. “Çocuklara kişisel bilgilerini saklamak için doğru yaklaşımı öğretmek, hangi bilgilerin kişiye özel olduğunu ve başkalarının bilmemesi gerektiğini anlatmak çok önemli.”

Peki ne yapmalı?

  • Çocuğunuzla iletişim halinde olun ve bağ kurun. Her zaman sorularını yanıtlamaya hazır olduğunuzu gösterin. Onlara internet ahlakının temellerini, özel ve herkese açık bilgi arasındaki farkı öğretin.
  • Çocuğunuzla sosyal medyada arkadaş olun ve zaman zaman paylaştığı bilgileri kontrol edin. Ancak bunu yaparken çocuğun özel hayatına girmemeye çalışın;
  • Çocuğunuzun dijital yaşamını başarılı ve daha üretken kılmak için güvenilir bir güvenlik çözümü kurun.

İLGİLİ HABERLER