Cinsel eşitsizliğe okyanus ötesinden bir bakış

Toplumsal cinsiyet eşitliği, çağımızda sivil toplumun, iş dünyasının ve siyasetin üzerine en çok eğilmesi gereken konuların başında geliyor. Gelişmiş ya da az gelişmiş fark etmeksizin tüm dünyada çeşitli sebeplerden ötürü göz ardı ediliyor. Ve cinsiyet eşitsizliği sorunu halen tüm geçerliliğini koruyor.

Başarılı girişimcilik hayatını, Salesforce’un da dahil olduğu dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinde; kurucusu, girişimcisi ve yatırımcısı olarak sürdürmeye devam eden Magdalena Yeşil de bu gerçeklikten yola çıkarak “Power Up: How Smart Women Win in the New Economy” isimli eseri kaleme aldı. Yeşil, kitabında iş yerlerinde artık alarm verici seviyelere ulaşmış cinsel eşitsizliklerine, kadınların cinsiyet eşitsizliği kaynaklı sorunlarla baş etme öykülerine, istatistikler ve yaşanmış öyküler eşliğinde değiniyor.

Bu topraklardan çıkan ve dünyada hem girişimciliğin, hem de teknolojinin kalbinin attığı Silikon Vadisi’nde bir başarı öyküsüne imza atan Magdalena Yeşil, 1976’dan bu yana ABD’de yaşıyor.

ic

“Kitabımı size eriştirdiği için BKM’ye öncelikle teşekkür ederim.  Türkiye’den ayrılalı 40 seneyi geçti ama Türkiye benim içimden hiçbir zaman ayrılmadı. Şimdi ablalık sırası bana geldi. Power Up’ı; yaşadıklarımı, doğru yanlış yaptıklarımı, öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için yazdım. İnişli çıkışlı ve çok virajlı kariyerim karşınızda. Burada yazdıklarım sadece benim kariyerimden alınmış dersler değil. 27 kadın kurucu ya da yönetici ile röportaj yapıp, onların nasihatlarını da bu kitaba aldım. Umarım okuması zevkli, uygulaması da kariyerinize yardımcı olur. Yolunuz açık olsun. Bütün güçlüklerin arasından, etrafından su gibi akın ve de arzuladığınız denizlere erişin.”  Mandela Yeşil

İLGİLİ HABERLER