Çeviri hizmetleri pazarı büyüyor

Türkiye’de 6 bin 500 çeviri ofisi bulunduğunu ve sektörde 50 binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini  belirten Protranslate.net Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı, Türkiye’de çeviri hizmetleri pazarının 200 milyon doları aştığını açıkladı. Bu rakamlarla Türkiye’deki çeviri pazarı büyüme hızı, dünya ortalamasını 3’e katladı.

Globalleşme, ihracat ve ithalattaki artış, çeviri hizmetleri sektörünün gelişimine büyük katkı sağlamaya devam ediyor. 2014’te dünyada 35 milyar dolar seviyesine varan çeviri hizmetleri sektörü, Türkiye’de ise 200 milyon dolarlık pazara ulaştı. Türkiye’de hızla büyüyen çeviri hizmetleri sektörüne duyulan ihtiyacın fazla olması, sektörde yapılan yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Özellikle dijitalleşmeyle birlikte online çeviri hizmetlerinin de işin içine girmesi sektöre farklı bir ivme katıyor. Türkiye’de halihazırda 6 bin 500 çeviri ofisi ve tercüme bürosu olduğunu belirten, hem bu ofislerde hem de freelance olarak 50 bin üzerinde kişinin çeviri hizmeti verdiğini anlatan Protranslate.net Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı, bu pazarın tüm dünyada yılda yüzde 6 büyüdüğünü belirterek, “Türkiye, dünya ortalamasının yaklaşık üç katı oranında hızlı büyüme gösteriyor. Bu büyüme hızıyla dünyada çeviri hizmetleri pazarındaki ikinci en hızlı büyüyen coğrafi bölge içerisinde yer alıyoruz. Bütün dünyada globalleşmenin ve gelişen ülkelerin sektöre yönelik ihtiyaçlarının artması, sağlıklı büyüme oranlarının 2018 yılı sonuna kadar ivme kazanarak devam edeceğini gösteriyor” diyor.  

Platformlar değişiyor

Kalkancı, hizmet sektöründeki pek çok oyuncunun yönünü online platformlara çevirmesi ile birlikte çeviri taleplerinin de online platformlar üzerinden karşılanmasının kaçınılmaz olduğuna değiniyor ve “Online çeviri hizmetleri yurtdışında çok hızlı büyüyen bir pazar ve hem Asya hem de Amerika kıtasında önemli çapta oyuncuları barındırıyor. Türkiye’de de yeni yeni gelişme gösteren online çeviri sektöründe bu sürecin çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğini, müşteri tarafında online hizmet alma yöneliminin artacağını öngörüyoruz” açıklamasını yapıyor. 

İLGİLİ HABERLER