Bulut teknolojisi Türkiye’de medya ve eğlence sektörünü nasıl dönüştürüyor?

İzleyiciler artık herhangi bir yerde, zamanda ve ekranda neredeyse sonsuz içerik beklentisiyle her zamankinden daha fazla içerik izliyor. Bu bağlamda, izleyici taleplerinden bir adım önde olmak ve bu alanda yenilikçi olmak içerik üretimini ve dağıtımını hızlandıran teknolojilerin ve çözümlerin benimsenmesini gerektiriyor.

Günümüzde bulut teknolojisi, medya ve eğlence şirketlerinin içerik işleme ve dağıtma yaklaşımlarını temelden değiştirme gücüne sahip. Bulut teknolojisinin esnekliği, ölçeklenebilirliği ve dayanıklılığı sayesinde içerik dağıtıcıları son kullanıcılara hızlı bir şekilde yeni hizmetler sunabilir, yeni özellikleri küresel ölçekte kolayca uygulayıp deneyebilir ve her zamankinden daha fazla müşteriye ulaşabilirler.

Türkiye’de bulut teknolojisi, bölgenin genç nüfusunun ve TUİK verilerine göre 16-24 yaş arası gençlerin yüzde 93’ünün internet kullandığı düşünülürse, dijital içerik talepleri giderek yükselen gençlerin isteklerini karşılamak amacıyla çalışan medya şirketleri ve video tedarikçilerine büyük fırsatlar sunuyor. Bulut teknolojisini kullanarak; medya ve eğlence şirketleri, Over the Top (OTT) tekliflerle hedef kitleye erişimlerini genişletebilirken, içerik sahipleri de yayın ve çoklu ekran dağıtımı için kolayca isteğe bağlı içerik oluşturabilirler. Yayıncılar ve içerik dağıtıcıları ise altyapı yatırımlarını azaltırken dijital tedarik zincirlerini düzenleyebilirler.

Bulut tabanlı bir video altyapısına sahip olmak, içerik üretimi ve dağıtımı için çeşitli avantajlar sunuyor: 

Kullandıkça öde: AWS sunduğu hizmetleri kullandıkça öde esasına göre faturalandırır. Müşteriler, herhangi bir sermaye harcaması için ön ödeme yapmak yerine yalnızca kullandıkları hizmet için ödeme yaparlar. Bu sayede, kullanmadıkları kapasite ya da fazladan tedarik edilen sistemler için kesilen faturalarla uğraşmak zorunda kalmazlar.

Aşağı ya da yukarı ölçeklendirme: Bulut tabanlı altyapı; kaynakları talebe bağlı bir şekilde otomatik olarak yukarıya veya aşağıya doğru ölçeklendirebilir, kaynak sağlamada harcanan zamanı ortadan kaldırarak, sistemlerim kesintisiz çalışması için kapasite gereksinimlerini veya fazladan tedarik edilmesi gereken altyapıyı tahmin etme zorunluluğunu ortadan kaldırabilir.

Hızla kurma ve uyarlama: Bulut teknolojisi, düşük maliyetli denemeler ve
dakikalar içinde yeni video hizmetleri sağlama ve dağıtma olanağı sunar. Bu hizmet, seyircilerin değişen ilgi alanlarına gerçek zamanlı adaptasyon sağlamaya olanak tanır ve yeni canlı içerik veya kanalların hızlı bir şekilde geliştirilmesini destekler, ayrıca kuruluşların yeni iş fırsatlarından hızlıca faydalanmasına yardımcı olur. Ek olarak AWS, yeni özelliklerin video iş akışına hızlı bir şekilde eklenmesini sağlayan makine öğrenimi (ML) araçları gibi modüler hizmetler sunar.

Dakikalar içinde küresel olmak: AWS Bulut Teknolojisi kullanıcıları, AWS global ayak izinin herhangi bir yerinde medya depolama, veritabanı hizmetleri, video kodlama, medya paketleme ve içerik temin ağı (CDN) dağıtımı gibi kaynakları etkin bir şekilde kullanabilir. Bu da içeriğin, video içerik sahibinin yakınında tüketilmesine ve dünyanın herhangi bir yerindeki tüketiciye yakınından  gönderilmesine olanak sağlayarak verimliliği artırır.

İçeriğe odaklanma: Şirketler bulut tabanlı video hizmetlerini kullanarak video altyapısı edinmenin ve korumanın herhangi bir belirleyici özelliği olmayan ağır yükünü ortadan kaldırabilirler. Bunun yerine personeller ve finansal kaynaklar, yüksek kaliteli içerik oluşturup sunmaya ve izleyicileri memnun eden video hizmetlerine öncülük etmeye odaklanabilir.

Yeni teknolojileri destekleme: Yeni cihaz türleri, video kodekleri ve internet üzerinden yayın biçimleri ana akıma ulaştığında bulut tabanlı bir video altyapısına sahip olmak medya kuruluşlarını, pahalı donanım değişikliklerine yatırım yapmadan hızlanan teknoloji trendlerinin ilerisine götürür. Kapasite, video işleme ve dağıtma iş akışlarıyla başlayan bulut avantajları, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi imkanlara kadar uzanır.

Günümüzde izleyiciler; özelliklere, kaliteye, güvenilirliğe, kişiselleştirmeye ve istediklerini istedikleri yerde ve istedikleri zaman izleyebilme becerisine dayanarak seçim yapıyorlar. AWS olarak beklentinin bu yönde olduğunu biliyoruz ve başarılı şirketlerin, bu alanda iyi iş çıkaran ve izleyicilerine en iyi deneyimi sunanlar olacağına inanıyoruz.  Biz, izleyici gözünde başarılı olmanın gerektirdikleri ve bulut teknolojisiyle yapılanmanın faydaları arasında önemli bir bağ olduğuna inanıyoruz.

 

İLGİLİ HABERLER