Bu Hitler’in ilk vukuatı değil!

Son dönemin en çok konuşulan haberi kuşkusuz Hulusi Derici ve M.A.R.K.A. imzalı Biomen reklamı… Adolf Hitler’in yer aldığı reklam başta sosyal medya olmak üzere pek çok mecrada konuşuldu ve konuşulmaya devam ediyor. Peki, başta Musevi cemaati olmak üzere pek çok kesimin tepkisini çeken reklamdaki Adolf Hitler figürü daha önce reklamlara konu olmuş muydu? The Week sitesinde yer alan “Hitler in advertising: A timeline” adlı habere göre Hitler’in daha önce de reklamlara konu olduğu görünüyor. İşte Hitler’li reklamlar:

Yeni Zelanda

Temmuz 2007
Yeni Zelanda’da bir pizza restorantları zinciri olan Hell Pizza içinde Hitler’in bir görüntüsünün kullanıldığı bir billboard kampanyası hazırladı. Kampanya afişinde Hitler bir elinde pizza dilimiyle nazi selamı veriyordu. Yahudileri kızdıran reklamın sloganı ise Hitler’in kullandığı “İnsanları cennetin cehennem olduğuna inandırmak mümkün. Şimdiye kadar bir çok tartışmanın konusu olan Pizza zinciri, Hitler’i kullandığı reklamı çekerken, Hitler’in yerine Papa 16. Benediktus’u koydu.


Alman Şapka Firması
Nisan 2008
Almanya reklamlarında Hitler imajı ilk kez Alman şapka firması Hut Weber’in bir reklam afişinde kullanıldı. Reklamda Hitler figürünün üzerine Charlie Chaplin’in şapkası konulmuş ve çizimin altına “Şapka Budur!” yazılmış. Reklam yayınlandıktan sonra Almanya’da önemli bir fırtına kopmuş olsa da genel olarak “reklamın beğenildiği” yönünde duyumlar mevcutmuş…

Bir Belçika TV şovu
Aralık 2008
Belçika’nın ulusal kanallarından Tomas Soete’nin hazırladığı gezi programının reklamında yarı çıplak Hitler tasviri kullanınca ülke karıştı. Reklam tepkiler üzerine kaldırıldı. Reklamda, kendisini Hitler’e benzetmeye çalışan sunucu Tomas Soete yalnızca pantolon ve kolundaki gamalı haç pazı bandıyla Nazi bayrağı önünde poz veriyor. Arkasındaki bayrağın üzerinde programın sloganı yazıyor: “Gerçek Avrupa’yı keşfedin, klişeleri değil.”

Alman prezervatif reklamı
Nisan 2009
Prezervatif kullanımını teşvik etmek amacıyla bir Alman firması tartışmalara yol açan bir kampanyaya imza attı. Kampanyanın sloganı ise şöyle;” Prezervatif kullanın ve bundan sonraki Adolf Hitler, Usame Bin Ladin veya Mao Zedong’u dünyaya getirmediğinize emin olun”

Türk anti stres çayı

Mayıs 2009
Bir anti stres çayı olan Rasayana Art Grup adlı bir Türk reklam ajansıyla çalıştığı reklam kampanyasında Almanya’nın asabiliğiyle bilinen ünlü lideri Hitler’i kullandı. Kampanyada Hitler’in sinirinin anti stres çayı içerek geçebileceği öngörülüyordu. Kampanyanın sloganı ise “Dünyayla barışın” 

Güvenli seks

Eylül 2009
Hitler’in kullanıldığı bir diğer prezervatif reklamı yine Almanya’dan çıkmış. AIDS’e dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen reklamda Nazi liderle ilişkiye giren bir kadın görüntüsünün ardından ekrana şu slogan geliyor;”AIDS bir toplu katliamcıdır”

Güney Afrika kitaplar, CD’ler ve DVD’ler

Ekim 2009
Güney Afrika’da bir eğlence dükkanı olan CNA Adolf Hitler ve James Dean’in yüzlerini birleştirdiği kampanya afişinde “ bir şeytanla bir devrimciyi bir arada bulabilirsiniz” mesajını veriyor. Kampanyada CNA’da bir James Dean filmi alabileceğiniz gibi Hitler’in bir kitabını da alabilirsiniz mesajı verilmeye çalışılıyor.

PETA
Mart 2010
Hayvan hakları savunucusu People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) örgütü İngiliz köpek yetiştiricileriyle Nazi’leri karşılaştırdığı reklam filmiyle tartışmalara yol açtı. Hitler bıyığı bulunan bir köpeğin yer aldığı kampanya afişinde Üstün ırk? İnsanlar için de hayvanlar içi de yanlış” sloganı yer alıyor.
Marketing Türkiye özel

 

İLGİLİ HABERLER