Bill Gates, Seattle’da COVID-19 testi isteyenlerin evlerine test kiti gönderiyor

ABD’deki koronavirüs test sürecinin birçok ülkenin ardında kalmasının yanı sıra testlerin birçoğu halihazırda semptom gösteren vatandaşlarda uygulandığından ülkedeki hasta sayısı net anlamda belirlenemiyor. Öyle ki araştırmalara göre hastalığı kapmış olanların yüzde 50’sine kadarı belirti dahi göstermezken semptomları hafif olanlar ise test olmadan hayatlarına devam ediyor.

Ancak Seattle’da Bill Gates tarafından desteklenen program Seaatle Coronavirüs Assessment Network (Seattle Koronavirüs Değerlendirme Ağı) ya da kısaca SCAN ev merkezli testlerle daha çok veri toplanmasına olanak sağlıyor. Programa kaydolan ve pamuklu çubuk ile aldığı örneğini yerel bir laboratuvara yollayan herkes virüsü kapıp kapmadıklarını öğrenebiliyor. Program hasta olanlara yardım etmekten daha çok virüsün gerçek kapsamını ortaya koymak adına hayata geçirildi.

Bill Gates blogunda konu hakkında, “Sağlık yetkililerini çıkmaza sokan en büyük şey kaç kişinin enfekte olduğunu bilmemeleri. SCAN’in öncelikli ortaklarından Brotman Baty Institute’un bilimsel direktörü Dr. Jay Shendure, pandemiyi bir buz dağı olarak görmemizi söylüyor ve bu zamana kadar daha çok belirtileri olan insanlara odaklandığımızı ancak buz dağının görmediğimiz bir yanı olduğunu, enfekte olup az ya da hiç belirti göstermeyenlerin de bulunduğunu dile getiriyor. Dr. Schendure SCAN’I ‘suyun üzerinden geçerken altımızda ne olduğunu anlamak üzere kullandığımız sonar radarlara’ benzetiyor” dedi.

Kapsamlı testlerin hala yapılması gerektiğini ileten Gates bu yeni programın önemli verileri toplayabileceğini söylüyor. SCAN, yine Gates’in desteklediği bir çalışma olan Seattle Flu Study’nin bir uzantısı. Seattly Flu Study dahilinde nezle olmuş insanlara evlerinde yapabilecekleri testler iletilirken, program nezle ile yola çıkarak Şubat ayında A.B.D’de koronavirüsün bir topluluğa yayıldığı ilk örneği saptadı.

Seattle’de yaşayan herkesin kaydolabileceği program an itibarıyla günde 300 kişiyi test ediyor ve bu sayıyı arttırmak da ilk hedefleri arasında. Programın kimseyi test olmak için evinden çıkmaya mecbur bırakmamasının önemi yadsınamazken Gates, “SCAN’in getirdiği inovasyonlar arasında evde ve kolay kullanılabilmesinin yanı sıra testi herkesin kendi üzerinde uygulanabilmesi” cümlelerini kullanıyor. “Evde test yaklaşımının kilit avantajlarından biri insanların kendilerini ve başkalarını riske edebilecekleri hastanelere ve kiniklere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor olması”.

Kaynak: Fast Company US

İLGİLİ HABERLER