Bekarların sultanlığı “Cuma”ya kadar sürdü

E-ticaret altyapı sağlayıcısı Ideasoft Türkiye’de “Black Friday”in rakamlarını açıkladı. “Kara Cuma”nın başarısı Bekarlar Günü’nü gölgede bıraktı.

Black Friday coşkusu sona ererken Türkiye’de online mağazaların gerçekleştirdiği kampanyalar satış rakamlarına olumlu yansıdı. Ideasoft tarafından açıklanan verilere göre 2019 “Black Friday”de sipariş sayıları normal zamanlara göre 6 kat artarken markaların ciro artışı da 5’e katlandı. IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, “İndirim dönemlerinde sepet ortamalarında büyük düşüşler görülüyor. İlk olarak 11.11 indirimlerinde sepet ortalaması 320 TL’ye düşerken, yılın son indirimi olan Efsane Cuma ve Siber Pazartesi’nde sepet ortalaması 277 TL seviyelerine indi. KOBİ’ler için sepet ortalamasındaki düşüş olumsuz yorumlanabilir ancak, indirimlerle oluşan ticari hacim, sepet tutarındaki düşüşü oldukça iyi sübvanse etti. Hem üretici hem satıcı hem de tüketiciler için ticari anlamda oldukça güzel bir ayı geride bıraktık” dedi.

“Black Friday” kasım ayında yer alan bir başka indirim günü olan 11.11 – Singles’ Day’i (Bekarlar Günü) geride bırakmayı başardı. Bekarlar gününe kıyasla “Black Friday”de sipariş sayıları iki kat artarken, cirolarda da 1.5 kat artış yaşandı. E-ticaret platformlarından alışveriş yapan müşterilerin yüzde 73.9’u kredi kartı ile alışveriş yaparken, yüzde 21.3’ü kapıda ödemeyle, yüzde 4.8’i ise banka havalesi ile indirimli ürünleri satın almayı tercih etti. Seyhun Özkara, “Bir kesim tüketici, ürünü eline almadan ödeme yapmıyor ve bu nedenle kapıda ödeme seçeneğini kullanıyor. Kapıda ödeme seçeneğini tercih eden bir diğer grup tüketicinin ise e-ticaret alışkanlığı yok. Ancak e-ticarete karşı güven kazanıldıktan sonra kapıda ödemenin yerini kredi kartına bıraktığını görüyoruz. Bu noktada tüketicilerin e-ticarete alışması için e-ticaret sitelerinin tüketicilere ödeme yöntemi noktasında alternatif sunması gerekiyor” dedi.

İşte Ideasoft tarafından açıklanan verilere göre “Black Friday”in öne çıkan sektörleri:

En fazla indirim sağlanan kategori;

1-Giyim

2-Kozmetik

3- Gıda

4-Takı

5-Kırtasiye

En çok ciro yapılan sektörler:

1- Tekstil

2- Kozmetik

3- Takı

4- Gıda

5- Anne / Bebek

En çok ürün satılan sektörler:

1- Kozmetik

2- Tekstil

3- Anne / Bebek

4- Kitap / Kırtasiye

5- Gıda

 

İLGİLİ HABERLER