Başarılı Türk kadınlarının 10 etkileyici TEDx konuşması

“Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla birçok ilham verici hikayeyi öğrenmemizi sağlayan TEDx konuşmalarında Türk kadınların öykülerini anlattığı 10 konuşmayı derledik. Hiç kimsenin mükemmel olmadığını ve her başarının ardında büyük zorluklar olduğunu anlamamızı sağlayan ilham verici 10 hikaye…

Nil Karaibrahimgil

Özgür kız olarak tanıdığımız Nil Karaibrahimgil, bir marka için başlattığı #kızgibi kampanyasını anısı üzerinden anlatıyor ve kadın gibi olmaktan gurur duyduğunu söylüyor. “Bu salonda oturan herkes hayatı kadınlardan teslim aldı” diyerek de salondaki herkesi etkilemeyi başarıyor.

Betül Mardin

Halkla ilişkiler uzmanı olan ve Türkiye’de halkla ilişkilerin temellerini atan Betül Mardin meslek hayatına gazeteci olarak başladı. Çocukken yaşadığı kötü olayların hayatını nasıl etkilediğini ve nelere sebep oladuğu anlatan Mardin, karşısına çıkan tüm engelleri büyük bir kararlılıkla nasıl fırsata çevirdiğini anlatıyor.

Ümmiye Koçak

İlkokul mezunu olan Ümmiye Koçak ödüllü bir yönetmen ve sanatçı. 2001 yılında kurduğu “Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu” ile birçok tabuyu yıkan Ümmiye Koçak 500 kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye’nin dört bir yanında 30 bine yakın kişi izledi. Başarılarla dolu hikayesini anlattığı etkileyici konuşmasını mutlaka izlemelisiniz.

Nevşin Mengü

Başarılı televizyon habercisi ve sunucusu Nevşin Mengü hiç bilinmeyen bir yönü uzun mesafe yarışçısı olmasıyla ilgili anılarını, yaşadığı süreci ve korkularını anlatıyor. Aslında koşmanın onun için bir korkuyla baş etme yöntemi olduğunu söylüyor.

Karsu Dönmez

Amsterdam’da doğan ve annesinin-babasının doğduğu bir Hatay köyünün ismi olan Karsu ismini aldı. Karsu Dönmez aslında yetenekli bir şarkıcı, çok iyi bir piyanist, besteci, aranjör ve söz yazarı. Amsterdam’da babasının kebap dükkanında garsonluk yaparken nasıl keşfedildiğini anlatıyor.

Bedia Ceylan Güzelce

Gazeteci ve yazar Bedia Ceylan Güzelce, tarihi olaylardan ilerleyerek kuşakların acılarını karşılaştırıyor.

Ebru Cündübeyoğlu

Sevilen oyuncu Ebru Cündübeyoğlu, özel öğrenme bozuklu olan disleksi hastalığıyla ilgili yaşadıklarını anlatıyor. Disleksi sebebiyle bu konuşmayı yapmanın onun için zor olduğunu söylese de herkesi etkilemeyi başarıyor.

Banu Çiftçi

Banu Çiftçi, başarılı bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı. Aynı zamanda gönüllü bir doktor. Adının da olan “kadın” kavramına TDK’da yer alan anlamında toplumun yarattığı ve “kadın” kelimesine yüklediği anlamları anlatıyor.

Türkan Şoray

Türkiye’nin en sevilen oyuncularından Türkan Şoray, sinemaya duyduğu aşkı ve sinema hayatı boyunca yaşadıklarını, deneyimlerini ve tecrübelerini anlatıyor. İşini ne kadar sevdiğini de konuşma boyunca dile getirmeyi ihmal etmiyor.

Özge Akbulut

Türkiye’nin ilk Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünün ilk mezunu olan Özge Akbulut, mesleğini ve yaşadığı tecrübeleri anlatıyor.

Kaynak: Listelist

İLGİLİ HABERLER