Avrupa’nın en çok kazanan futbol takımları!

2020 yılına geri dönüp baktığımızda korona virüsün damga vurmadığı tek bir alan yok… Hayatlarımızın olağan akışının baştan sona değişti bir yılda dünyanın özellikle de Avrupa’nın en büyük sektörlerinden biri olan Futbol da bu salgından payına düşeni aldı. Deloitte Türkiye Spor Endüstrisi’nin yayınladığı “Deloitte Futbol Para Ligi” raporu tam da bu noktaya, yani sektörün payına neyin düştüğüne ışık tutuyor… Olağandışı geçen bu sezonda Para Ligi’nin şampiyonları kimler olmuş gelin birlikte inceleyelim…

Deloitte Futbol Para Ligi 2021

  • FC Barcelona 715,1 milyon Euro’luk geliri ile geçen sene olduğu gibi bu sene de Para Ligi’nin en üst sırasında yer alıyor. Onu 714,9 milyon Euro’luk gelir yaratan Real Madrid takip ediyor. İkili arasındaki 200 bin Euro’luk fark, Para Ligi tarihi boyunca ilk iki sırada yer alan kulüpler arasında oluşmuş en küçük fark olarak dikkat çekiyor.
  • 700 milyon Euro geliri aşan iki, 500 milyonu aşan yedi, 300 milyonu aşan ise 13 kulüp mevcut. İlk 20 ’deki en düşük gelir 174 milyon Euro olurken, ilk 30’un son sırasında ise 148,5 milyon Euro ciro ile AC Milan yer alıyor.
  • Raporu incelediğimizde ilk 20 kulübün toplam gelirinin 8,2 milyar Euro olduğunu görüyoruz. Bir önceki sezonun ilk 20 kulübünün toplam gelirinin 9,3 milyar olduğunu göz önüne aldığımızda yaşanan yüzde 12’lik daralma dikkat çekiyor.
  • Bir önceki sezon 840 milyon Euro rekor gelir ile 800 milyon eşiğini ilk geçen kulüp olarak rekor kıran Barcelona, bu sefer tüm Para Ligi kulüpleri içerisinde mutlak değer olarak en büyük gelir düşüşünü yaşayan kulüp olurken, Real Madrid’in gelirlerde yaşadığı azalma daha düşük gerçekleşmiş. Kulüp, önemli iş ortaklıklarının süresini uzatarak ve bazı gelir yaratıcı aktiviteleri kendi bünyesine taşıyarak ticari gelirlerinde 28,1 milyon Euro tutarında bir artış sağlaması eflatun beyazlıların diğer iki gelir kalemindeki düşüşü bir nebze olsun hafifletiyor.

Barcelona: 3 – Real Madrid:1

İkili arasında tüm dünyada ses getiren El-Clasico elbette Para Ligi’nde de sürüyor. Gelir kalemlerini ayrı ayrı incelediğimizdeyse, “Toplam Gelir“lerde, “Maç Günü Gelirleri“nde ve “Naklen Yayın Gelirleri“nde zirvede Barcelona yer alırken, “Ticari Gelirler“de Real Madrid ilk sıraya yerleşiyor…

Sahadaki başarı bankaya yansıyor!

Liverpool 2001-2002’den beri ilk kez sıralamada ilk beşe girdi. Kırmızı beyazlıların son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde devam eden sportif başarıları finansal başarısına da yansıyor. Öte yandan bir dönemin efsaneleri AC Milan bu sezon 30. sıraya kadar gerilerken, Arsenal bu sene de ilk 10 ’un dışında kaldı.

Oldukça başarılı bir sezon geçiren kulüplerden birisi de Bayern Münich‘ti. Bu sene üçüncü sıraya yükselen (634,1 milyon Euro) Alman devi, ilk 10 kulüp arasındaki en düşük gelir kaybını yaşayan (yüzde 4) kulüp oldu. Bayern Münich, Şampiyonlar Ligi’ni, Bundesliga’da Şampiyonluğu, Almanya Kupası’nı (DFB Pokal) ve son olarak da UEFA Süper Kupasını kazanarak unutulmaz bir sezon yaşamıştı.

Pastadan en büyük dilimi kimler alıyor?

Futbol elbette devasa bir endüstri. Pasta çok büyük ancak dilimler eşit dağılmıyor. En yüksek geliri elde eden ilk 30 kulüp sekiz farklı ülkeden (İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Hollanda, Portekiz) geliyor.

İlk 20 kulübün içerisinde beş büyük ligden olmayan tek kulüp Rusya’dan FC Zenit St. Petersburg. Daha önce 2017 Futbol Para Ligi’nde ilk 20 arasında yer alan ve birkaç kez ilk 30’a girmeyi başarmış olan Rus kulübü, 15. sırada yer alarak, kendi adına şu ana kadar ki en üst sıraya ulaşmış durumda.

Türk kulüpleri geçen sezonda olduğu gibi bu sezonda da listede yer bulamadılar. Listede en son 2019 Futbol Para Ligi’nde Beşiktaş yer almıştı.

İLGİLİ HABERLER