Apple ve Bahçeşehir’den “Dijital Dünya Okulları”

Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleştirilen toplantı, eğitim ve bilişim dünyasını bir araya getirdi. Yurtiçi ve yurtdışından birçok uzman ismin katıldığı toplantıda, “Dijital Dünya Okulları” için start verildi.

Eğitim yeniden tanımlanıyor

Toplantının açılışını yapan Bahçeşehir – Uğur Eğitim Kurumları Kurucusu Enver Yücel, dijital olanaklar sayesinde eğitimin yeniden tanımlandığını söyledi. Eğitim teknolojileri sayesinde kalitenin her geçen gün arttığını belirten Enver Yücel eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için kaliteli eğitimden bütün öğrencilerin yararlanabilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Öğretmenin önemi

Enver Yücel, “dijital çağ”da öğretmenin öneminin daha da arttığına değinerek, “8 ayrı ülkede yaptığımız ayrıntılı incelemelerin sonucunda öğretmenlerin kilit bir önem taşıdığını gördük. Öğretmeni temel almayan hiçbir projenin başarılı olamayacağını anladık” dedi. Apple’la birlikte hayata geçirdikleri “Dijital Dünya Okulları” projesiyle öğretmenlerin de eğitileceğini söyleyen Yücel, “Bu süreçte öğretmenlerimiz teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak geleceğe aydınlık bir nesil yetiştirecekler” dedi.

Eğitimde dev bir adım

Konuşmasının sonunda bu büyük projeye emeği geçen herkese teşekkür eden Enver Yücel, Apple Dünya Başkan Yardımcısı Michel Columb’u sahneye davet ederek teşekkür etti ve proje için “hayırlı olsun” dedi. Michel Columb, yaptığı konuşmada Bahçeşehir Eğitim Kurumlarıyla gerçekleştirilen işbirliğinin “eğitimde dev bir adım” anlamına geldiğinin söyledi.

24 saat eğitim

Apple’ın eğitime büyük bir önem verdiğini ve bu alanda büyük bir deneyime sahip bulunduğunu belirten Columb, “Apple, Bahçeşehir’e partner olurken Türkiye’ye de büyük yatırımlar yapma kararı aldı. Üç yıl içinde 10 Milyon Dolar’lık bir yatırım yapmayı öngörüyoruz. Ayrıca tüm dünyanın kullandığı Dijital Kitap Platformu (iBooks) ve Dijital Eğitim Platformu’nun (iTunesU) açılışını gerçekleştireceğiz. Apple TV satışları Türkiye’de de başladı. Bu sayede dijital eğitim setleri evlere de girecek ve eğitim 24 saat sürecek. Çok yakında Apple Store’ların da Türkiye’de hizmete geçmesiyle 1.000 kişiye istihdam sağlanacak. 2013, Türkiye için Apple yılı olacak” dedi.

Dijital Pedagoji ve Teknolojik Formasyon

Daha sonra sahneye gelen Apple eğitim teknolojileri uzmanı Joe Moretti ise Apple’ın 1983’den beri “Yarının Okulları” projesiyle eğitim hayatını içinde olduğunu söyledi. Dijital eğitim uygulamalarına değinen Moretti, iPad’in tüm dünyada eğitim için yepyeni olanaklar yarattığını vurguladı. Moretti’nin ardından söz alan Bahçeşehir Koleji Eğitim Teknolojileri Direktörü Burak Gençay ise tüm Bahçeşehir camiasının dijital eğitim konusunda seferber olduğunu belirterek, “Bahçeşehir Üniversitesi BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği) Bölümü’yle tüm öğretmenlerimizi Dijital Pedagoji ve Teknolojik Formasyon Sertifika Programı eğitimine tabi tutuyoruz” dedi.

Apple İnovasyon Merkezi

Programın sonunda ise Apple ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin işbirliğiyle hayata geçirilen “Apple İnovasyon Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Beşiktaş Kampüsü’nde bulunan merkezden bütün eğitimciler yararlanabilecek. Dünyada bir ilk olan bu merkez, eğitim teknolojileri ve eğitimde yenilikçi uygulamalar üzerine çalışmalar yapacak.

İLGİLİ HABERLER