Apple, Fortnite’ı App Store’dan kapı dışarı etti!

Apple, Epic Games’in dünyaca ünlü fenomen oyunu Fortnite’ı, kendi ödeme sistemini kullanıp Apple’ın standart olarak belirlediği yüzde 30’luk komisyonunu almasına engel olduğu için App Store’dan çıkardı.

Epic, Apple’ın App Store nedeniyle anlaşmazlıklar yaşadığı ne ilk ne de son kurum. Diğer büyük teknoloji ve yazılım şirketlerine App Store’da yer alma konusunda zorluk çıkaran Apple, antitröst suçlamalarıyla karşı karşıya. Üstelik Epic Fortnite’ın Android versiyonunda da kendi ödeme sistemini kullanmasına rağmen Google’ın konu hakkında bir yaptırım uygulamaması, Apple’ın aksiyonunun gereğinden fazla mı olduğu sorusunu gündeme getiriyor.

Apple, The Verge’e yaptığı açıklamasında Epic’le “bu ihlalleri çözmek için” iş birliğine gitmeyi planladığını, ancak şirket için özel muamele yapmayacağını belirtti. Apple’ın açıklamasının kalanında;

Epic Games bugün ne yazık ki App Store’u kullanıcılarımız için güvenli kılmak üzere her programcıya uygulanan kullanım şartlarımızı çiğnemeye karar verdi. Bu aksiyonlarının sonucu olarak Epic’in Fortnite uygulaması App Store’dan silinmiştir. Epic, uygulamasında Apple gözden dahi geçirmediği bir özelliği yürürlüğe aldı ve bunu dijital ürün ve servis satan her programcıya uygulanan App Store uygulama içi ödemelerini bilerek göz ardı etme amacıyla yaptı.

Epic uygulamaları 10 senedir App Store’da var oldu ve tüm programcılara sağlanan, aralarında araçlar, test sistemleri ve dağıtım da bulunan App Store ekosisteminden yararlandı. Epic hiçbir baskı altında kalmadan App Store kullanım şartlarını kabul etti ve App Store’da bu kadar başarılı oldukları için mutluyuz. Ticari çıkarlarının Epic’i bu tür bir aksiyona itmesi, App Store kullanım şartlarının tüm programcılar için eşit, kullanıcılar için de güvenli bir oyun alanı yarattığı gerçeğini değiştirmiyor. Fortnite’ın App Store’a dönebilmesi Epic ile bu ihlalleri çözmek adına elimizden geleni yapacağız.

sözlerine yer verdi.

Epic’in yeni uygulama içi ödeme sistemlerinin App Store’unkinden daha makul fiyatlar sunacağının açıkça belirtilmesi, Fortnite’ın çatı şirketinin bu aksiyonu Apple’ı bilerek tahrik etmek üzere aldığını gösteriyor. Örneğin oyunun para birimiyle bin V-bucks, App Store’un ödeme sistemiyle 10 dolara denk gelirken, Epic direkt ödemesiyle sadece 7.99 dolar. Normalde bu kadar V-bucks’ın 9.99 dolar tutması gerekirken Epic’in konu hakkındaki yorumu; direkt ödeme sistemiyle Epic’in kazanmadığı paranın Apple’a gitmeyip kullanıcılarının cebinde kalacağı oldu.

Epic’in bu şaşırtan cesareti o kadar da beklenmedik değil. CEO Tim Sweeney uzun süredir mobil uygulama mağazalarının programcılardan aldığı yüzde 30’luk oranın artık makul olmadığını ve Google ve Apple gibi kurumların üçüncü parti oyun programcılarıyla sürdürdüğü “haksız” ilişki hakkında bir şey yapacağını söylüyordu. Sweeney, The Verge’e 2018 yılında verdiği bir röportajda, “Bir şeylerin değişme vakti geldi. Apple, Google ve Android imalatçıları ürünlerinin satışlarından akıl almaz gelirler elde ediyor.  Üçüncü parti programcılardan aldıkları bu yüzde 30’luk komisyonun olur yanı yok” dedi.

Epic’in kabul ettiği kullanım şartlarını alelade çiğnemesiyle ne kadar haklı olduğu tartışılır, ancak birçoğunuzun hali hazırda tahmin edebileceği gibi, Apple’ın başında dolaşan kara bulutların tek nedeni bahsedilen yüzde 30’luk komisyonu değil. Kimi uygulamaların App Store’da yer alıp kiminin almaması, Apple’ın rakiplerini bilerek sabote ettiği görüşünün giderek güçlenmesine neden oldu.

Apple’ın diğer teknoloji devleriyle App Store nedeniyle yaşadığı sorunlarını incelediğimiz makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Fortnite’tan açık baş kaldırı!

Tüm bu olanların Fortnite’ın hesaplı bir hareketi olduğunu gösteren ve Apple’ın meşhur “1984” reklam kampanyasına gönderme yapan kampanya, YouTube üzerinden bir saatte 468 bin izlenmeye ulaştı.

İLGİLİ HABERLER