Alexa hem doktorunuz, hem karantina arkadaşınız oluyor

Amazon sesli asistanı Alexa’ya yaptığı güncellemeleri açıkladı. Güncellemeler içinde öne çıkanı ise bundan böyle A.B.D’deki Alexa kullanıcıları sesli asistana “Alexa, COVID-19’u kaptığımı düşünüyorsam ne yapmalıyım?” ve “Alexa, koronavirüsüm olduğunu düşünüyorsam ne yapmalıyım?” gibi soruları sorduğunda doğru kaynaklara dayanan bir yanıt alabilecek.

Alexa bu sorulara yanıtını vermeden önce kullanıcıya semptomlarına, seyahat geçmişine ve hastalığın taşıyıcısı olabilecek herhangi biriyle temasta olup olmadığına dair sorular yöneltecek. Verilen yanıtlara göre Alexa kullanıcıyı Centers for Disease Control and Prevention’dan (Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezleri) aldığı bilgiler doğrultusunda yönlendirecek.

Doktor Alexa!

Güncellemede gelen belki de en dikkat çekici özellik ise artık Alexa’dan elinizi 20 saniye boyunca yıkarken size şarkı söylemesini isteyebilecek olmanız. 20 saniyenin sağlık kurallarınca belirtilen ve virüsü yok etmede etkili olan minimum el yıkama süresi olduğunu belirtelim.

Kullanıcılar bu güncellemelerden Alexa yüklü olan akıllı telefon, tablet, Kindle ve benzeri cihazlarla yararlanabilecek. Ancak Alexa’nın COVID-19 güncellemesine sahip tek sesli asistan olmadığını da belirtmeliyiz. Bu hafta içinde Apple da Siri’yi kullanıcılarına “Siri, bende koronavirüs var mı?” sorusunun yanıtını CDC bilgilerine dayanarak verebilmesi için güncelledi.

İLGİLİ HABERLER