Akıllı TV’ler, akıllı evlerin güvenliğini tehlikeye mi atıyor?

 

Trend Micro uzmanları, akıllı TV’lerde meydana gelebilecek güvenlik açıklarına karşı uyarıda bulundu.

Nesnelerin İnterneti teknolojisiyle birlikte akıllı evler yaygınlaşmaya başladı. Bu teknolojiler sayesinde evdeki tüm cihazlar birbiriyle iletişim kuruyor. Siz evde yokken akıllı telefonunuz aracılığıyla komutlar gönderebiliyorsunuz.

Nesnelerin bağlantılı hale gelmesi saldırı alanı da genişletiyor. İnternet ve veri güvenliğinde 26 yıllık tecrübesiyle Trend Micro, akıllı evlerin en önemli bileşenlerinden olan, akıllı TV’lere yönelik bir güvenlik açığına karşı kullanıcıları uyarıyor.

Birçok kullanıcının evinde bulunan akıllı TV’ler artık pasif birer TV olmanın ötesine geçerek Android gibi uygulamaları da çalıştırabilecek kapasiteyi barındırıyor.

Trend Micro’nun yaptığı araştırmalara göre Android 5.0 Lollipop sürümünden daha önceki sürümleri kullanan akıllı TV’lerde ANDROIDOS_ROOTSTV.A  isimli bir güvenlik açığına rastladı. Bu güvenlik açığı özellikle cihazları root yapmak için kullanılan Android uygulamalarıyla birlikte ortaya çıkıyor.

Android’in 5.0 Lollipop versiyonundan daha eski bir sürüme sahip akıllı TV kullananlar eğer içinde zararlı yazılım bulunan bir uygulamayı indirip çalıştırırlarsa bahsi geçen güvenlik açığı meydana çıkıyor.

Eğer cihaz rootlanmış durumdaysa erişim izinlerinin çoğu aktif olacağından saldırganların bu açığı kullanarak cihaza birçok farklı zararlı uygulama ve yazılım yüklemesi de mümkün oluyor. Akıllı TV’nin evdeki diğer cihazlarla bağlantısı varsa mevcut saldırı bu noktalara kadar genişletilebiliyor.

Trend Micro uzmanları saldırıdan korunabilmek için şunları öneriyor:

-Akıllı TV’nizin işletim sistemini güncel tutun.

-Android cihazlarınıza root işlemini uygulamayın.

-Bir güvenlik yazılımı kullanın.

İLGİLİ HABERLER