Ajanslar Cannes Lions’a katılacak mı?

Dünyanın en büyük ajans networklerinden bir kısmı geçtiğimiz günler boyunca Ekim ayında gerçekleştirilecek Cannes Lions reklam festivaline katılmayacaklarını ancak festivali uzaktan da olsa destekleyeceklerini bildirdi. Peki henüz resmi bir açıklama yapmayan ajanslar Cannes Lions’a katılacak mı? 

Pek çok ajans Cannes Lions reklam festivaline katılamayacağını belirtirken, henüz resmi bir açıklama yapmayan ve net kararını vermeyen ajanslar da bulunuyor. WPP Salı günü paydaşlarına salgından ötürü seyahat, oteller ve ödül töreni gibi zorunlu olmayan harcamaları kısma kararı aldığını açıkladı. İbarenin genelliğinden ötürü Cannes Lions’ın da bu harcamalara dahil olup olmadığı sorulduğunda WPP konu üzerine yorum yapmadı. Omnicom’un da Cannes Lions’a katılmayacağı söyleminin sesi yükselmeye başlamışken ajans henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Dentsu Aegis Network yaratıcı işleri ödüllendirmek için sanal bir galeri düzenlenmesinin anlamlı olabileceğini belirtiyor. Grubun Cannes Lions’a katılım durumu henüz netleşmedi ancak açıklamasında, “Ekibimizin sağlığını korumak, müşterilerimize destek olmak ve zor durumda olan toplulukların yanında olmak en büyük önceliğimiz” dedi. Dentsu Aegis Network açıklamasının devamında, “İşlerimizi daha iyi yapmamız konusunda bizi motive edecek platformların varlığının önemli olduğunu düşünmekle beraber bu düşünce yaşadığımı gerçeklikle birlikte dengeli bir şekilde ele alınmalı. Sektör olarak insanların hayatında bir fark yaratan ve cesur çözümler sunan işleri sunmanın ve kutlamanın bir yolunu bulmalıyız. Bulunduğumuz zaman bize sonuçlara daha yaratıcı yollarla ulaşma fırsatı sunuyor. Buna alternatif bir ödül töreni de dahil” dedi.

Interpublic Group henüz net kararını vermeyen gruplar arasında yer alıyor. Publicis Groupe ve Havas’ın da Cannes Lions hakkında kararına netleştirmeyen 6 büyük ajans networkünden ikisi olduğu belirtiliyor.

Kararların alındığı bu sürede netlikle belirtilen tek şey tüm ajansların Cannes Lions’ı desteklediklerini belirtmeleri oldu. WPP ve Omnicom gibi büyük gruplar törene yüzlerce çalışanını gönderirken binden fazla işi de değerlendirmeye sunuyor. Ancak harcamaları kısmayı istedikleri bu dönemde bu sene bu boyutta bir katılım gösteremeyeceklerini söyleyebiliriz.

10 binden fazla marka, ajans, medya sahibi, yönetim danışmanı ve teknoloji şirketi her yıl Cannes Lions’a katılıyor. Mart ayında etkinliği Haziran’dan Ekim’e ötelemeye karar verdiğini açıklayan festivalin katılım durumlarının açıklanmasıyla birlikte formatında dijitale geçmek gibi bir değişime gidip gitmeyeceği henüz açıklanmadı.

“18 Mart’ta açıkladığımız gibi büyük müşterilerimizin de desteğiyle etkinliği Ekim ayına ötelemeye karar verdik. Bu kararı destekleyen müşterilerimizle festivali Ekim’de gerçekleştirmek üzere birlikte çalışıyoruz. Müşterilerimizin kim olduğunu iletememekle beraber Cannes Lions’ın kreatif sektörlerin önemli bir sütunu olmaya devam etmesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı belirtebiliriz”.

İLGİLİ HABERLER