Ahmet Gülüm yazdı: “Pandeminin ardından bireysel spor alışkanlıklarında çok ciddi bir gelişime tanık olabiliriz”

Sportsnet Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gülüm

Covid-19 pandemisi, yılın ilk aylarından itibaren tüm dünyayı bir anda sardı ve hepimizi hazırlıksız yakaladı. Birçok endüstri ve bu endüstrilere emek veren çalışanlar da keskin ekonomik ve sosyal değişimlere uğradı.

Spor, sadece sahada olan biteni hesaplamayıp, gıda, giyim, tesisler gibi yan endüstrilerle birlikte bir düşünüldüğünde 1,6 trilyon dolarlık bir küresel büyüklüğe sahip. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa gibi sporun çeşitliliğinin üst düzeyde olduğu ülkelerde nüfusun yüzde 1,5-2’si doğrudan spor endüstrisinde çalışıyor. Özellikle tekstil ve gıda endüstrisinin önemli bir bölümü de profesyonel veya amatör olarak spor yapanlara aralıksız üretim sağlıyor. Ülkemizde önemi ve büyüklüğü tam olarak anlaşılamasa da sporun durması çok geniş bir kitlenin ekonomik kayba uğramasına neden oluyor.

Kitlesel organizasyonlara ara verilse bile spor, insan doğasının çok önemli bir parçası olduğu için yavaşlasa bile durmadı… İnsanlar karantina süreçlerini kendi hayatlarını ve alışkanlıklarını gözden geçirdiği bir dönem olarak ele aldılar. Spor yapanların sayısı çok hızlı bir şekilde arttı. Bireysel gelişim ve yenilenme söz konusu olduğunda spor insan yaşamının en önemli parçalarından biri haline geliyor. Pandeminin ardından bireysel spor alışkanlıklarında çok ciddi bir gelişime tanık olabiliriz.

Spor dünyası, covid-19 ortaya çıktığı andan itibaren kararlarını hızlı bir şekilde aldı. Birçok devlet veya endüstri farklı senaryoları konuşurken, hangi önlemleri uygulayacağını tartışırken, spor yönetim kurumları kararlarını aldı ve uyguladı. Hemen ardından endüstrinin uğradığı kayıpları ve bu kayıpları hangi yollarla karşılayacağı ile ilgili çalışmalara başladı. Dünyanın dört bir yanında farklı kurumlar araştırmalarla, finansal raporlamalarla öngörüler oluşturuyor.

Sportsnet Group olarak, bu çalışmalardan yola çıkarak spor dünyasının Covid-19 pandemi sürecindeki nabzını tutmaya çalıştık. Özellikle bireysel sporlarda ne gibi değişimler yaşanabileceğini öngörülerle sizlere aktardık.

Sportsnet Group Journal çalışmamız zor ve farklı koşullarda yayınlandı. Belirli periyodlarla yayınımızı pandeminin ardından da sürdüreceğiz ve spor endüstrisindeki önemli gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Sportsnet Group Journal raporunu görüntülemek için TIKLAYIN

 

İLGİLİ HABERLER