Acun Ilıcalı ve aslan bu ikiliye dikkat!

Acun Ilıcalı pek çok markanın yüzü. Ayrıca yüzü olmasa da yaptığı programlara uzun saniyeli tanıtımlar aldığından o markalarla da anılıyor. Son günlerde ING Bank’ın aslanının yanında boy gösteriyor. Görmemek mümkün değil. Banka baskın bir şekilde her mecrayı özellikle açıkhavayı kullandığından nereye dönseniz görüyorsunuz. Ilıcalı doğal haliyle kameralara yansımayı biliyor. Bu nedenle aralarında geçen diyalog esprili. Ancak herkes aynı düşüncede değil. Sosyal medya her zamanki gibi doğrucu Davutluğunu yapıyor ve reklamdaki ikiliyi eleştiri yağmuruna tutuyor. Kimileri ING Bank’ın aslan maskotunu itici bulurken, kimileri de yapılan esprilere “klişe” diyor. Daha da ağırlarını yapanlar da vardı ama vatandaşa sormak en iyisi deyip, “Acun Ilıcalı ve turuncu aslanlı reklamı nasıl bulduklarını hatta Ilıcalı’nın birden fazla reklam kampanyasında oynamasının tüketici üzerindeki etkisinin ne olduğunu” Xsights Araştırma ve Danışmanlık şirketinden sokaktaki adama sormasını istedik:

* ING Bank Reklam Algı Araştırması sonucunda katılımcıların yüzde 92’si Acun Ilıcalı’nın yer aldığı ING Bank reklamını biliyor.

* Beğeniyor musunuz? Yüzde 28’i reklamı beğenmiyor. Yüzde 44’ü beğeniyor. Yüzde 28’i reklamı ne beğenmiş, ne beğenmemiş.
* Genel olarak bakıldığında, katılımcıların reklamı beğenme seviyesi 5 puan üzerinden ortalama 3,18. Bu da reklamın orta derecede beğenildiğini gösteriyor.
* Reklamı beğenmeyenlerin gerekçesi; “çok yapmacık, bankacılıkla alakası yok ve aslan maskotunu antipatik buluyoruz” oldu.
* Katılımcıların yüzde 59’u, ING Bank’ın maskotu olan aslanı sevimli; yüzde 24’ü ise sevimsiz buluyor. Geri kalanının bir fikri yok.

Peki, ben ne düşünüyorum? Acun Ilıcalı’nın Vakıfbank’tan hemen sonra bir başka banka ile anılmasını doğru bulmuyorum. Ayrıca daha fazla markayla anılmaması gerektiğini hem kendisine hem de markalara bir kez daha söylüyorum.

Bu yazı Günseli Özen Ocakoğlu’nun Zaman gazetesindeki köşesinden alınmıştır. 

İLGİLİ HABERLER