Accenture’dan sonra IBM GBS de Türkiye’den çıkıyor, peki neden?

Accenture’dan sonra bir başka küresel danışmanlık şirketi IBM GBS de Türkiye’den çıkma kararı aldı. Teknoloji altyapısı ve cihaz alanında lider kuruluşlardan bir olan IBM GBS özellikle dijital dönüşüm, dönüşüme adaptasyon ve stratejiler konunda Türkiye’nin önde gelen şirketlerine hizmet vermekteydi. (https://www.ibm.com/tr-tr/services)

IBM’in Türkiye’de özellikle donanım ve yazılım tarafındaki gücü – bunları birbirine entegre edebilmesi, CIO’ların ürünlere yakınlığı, bankacılık, sigorta, telekom ve havayolları gibi büyük ölçekli kurumların olduğu sektörlerdeki kullanım yaygınlığıyla IBM, danışmanlık arenasında güçlü bir oyuncu olarak yer alıyordu. Accenture’ın ardından IBM GBS’in Türkiye’den çıkma kararı danışmanlık ve teknoloji sektöründe bir şeylerin yanlış gittiğine işaret ediyor.

Peki, etki alanı büyük teknoloji tabanlı danışmanlık şirketlerinde neler yanlış gidiyor olabilir?

  • Ürün ve hizmetleri birleştirilerek aynı proje içine entegre etme stratejisi karlı ve sürdürülebilir olmasını engellemiş olabilir.
  • Kapasitesi yüksek nakit yaratan ancak karlı olmayan büyük ölçekli kontratlar kurumların nefesini kesmiş olabilir.
  • Teknoloji ağırlıklı hizmet veren Accenture ve IBM’in yüksek riskli teknoloji projelerini hayata geçirirken anahtar teslim sözleşmelerin ve cezai koşulların altında kalmış olabilir.
  • Büyük kurumlarla yapılan büyük ölçekli projeler zamanında tamamlanamadığı için karşılıklı memnuniyetsizlik ve bitmeyen projelere neden olabilir.
  • Ayrıca danışmanlık hizmet alımında vida, rulman ya da kağıt havlu satın alır gibi hareket eden satın alma profesyonelleri danışmanlık sektörünün gelişememesindeki en büyük engel olabilir mi?
  • Bir de çözüm düşünelim; profesyonel hizmet alımı (danışmanlık, ajans, pazarlama, araştırma lojistik, sevkiyat, vb.) ekosisteminde fiyat ve koşulları üçüncü partiler lehine geliştirmek bırakın yerel markaları büyük oyuncular için bile zor.

IBM, “ Türkiye’deki taahhütlerimizi yerine getireceğiz”

Duyumlar üzerine kendisine ulaştığımız IBM Türkiye İletişim Lideri Eda Gürtaş Türkiye operasyonlarının sonlandırılmasına ilişkin açıklamasında, “IBM olarak tüm dünyada ve Türkiye’de stratejik bir transformasyon sürecinin içindeyiz. İş gücümüzle ilgili aldığımız kararlar, müşterilerimizi açık hibrit bulut platformu ve yapay zekayı benimseme yolculuklarını en iyi şekilde desteklemek amacıyla alınmıştır. IBM olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere, tüm ekibimizin gerekli eğitim ve becerilerle donatılması için ciddi anlamda yatırımlar yapmayı sürdüreceğiz. Müşterilerimizle yaptığımız sözleşmelerde yer alan yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bu durum, tüm sektörlerden her ölçekteki şirketlerin geleceği bugünden tasarlamak ve iş süreçlerini yeniden gözden geçirmek durumunda olduğuna şiddetlice dikkat çekiyor. Bilginize…

İLGİLİ HABERLER