50 milyon TL’lik arabaların hayalini kurup karavanı sevdik…

sahibinden.com’un paylaştığı 2020 trendlerine göre; hayalleri 50 milyon TL’lik arabalar süslerken karavanları sevdik. Kullanıcıların en çok favorilerine aldığı ilanlar; Beylikdüzü’ndeki 3+1 odalı 135 metrekare bir daire ile “Vasıta” kategorisinde ise 2020 model Ortiz marka karavan oldu.

sahibinden.com’un açıkladığı verilere göre 2020 tüm alışkanlıklara “elveda” dediğimiz bir yıl oldu. Sosyal izolasyon gereği yapılan tatilden aranan ihtiyaçlara kadar artık her şey değişti. İnsanlar artık tatillerinde yazlık ve karavan seçeneklerini daha çok tercih ederken yılın ihtiyacı cep telefonları oldu.

2020 yaşam alışkanlıklarını değiştirdi!

sahibinden.com platformundaki ilanlardan yola çıkarak 2020 yılının alışveriş ve yaşam tercihlerine dair ipuçlarını paylaştı. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren ağırlaşan pandemi koşulları kullanıcıların yaşam alışkanlıklarını ve arayışlarının yönünü değiştirdi. Toplu yaşamdan kaçınmanın etkisiyle tatil arayışları yazlık ve karavana kayarken; artan uzaktan iletişim ihtiyacı da cep telefonlarına ilginin artmasına neden oldu.

Rekorlarla dolu 20. yıl

2020’de sahibinden.com’un aylık kullanıcı sayısı 62,7 Milyona yükseldi. Platform ayrıca 509,6 milyon ziyaret sayısı ve 15,2 milyar sayfa gösterimiyle yeni bir rekora imza attı.

Tüm Türkiye’deki “Satılık Daire” kategorisinde verilen ilanların toplam alanı 71 İstanbul büyüklüğüne (Brüt toplam 380 milyon metrekare) ulaştı, böylece geçtiğimiz yıla oranla sahibinden.com’daki ilanların toplam metrekaresi yüzde 56 büyüdü. “Vasıta” kategorisinde ise ilan sayısı bir yılda 7,6 milyonu geçti.

Yayınlandıktan sadece 7 dakika sonra kaldırılan Alcatel marka tablet ve 2016 model Volkswagen/ Transporter, yılın en hızlı yayından kaldırılan ilanları oldu. Antalya/ Konyaaltı’ndaki havuzlu sitedeki 1+1 ev ise en hızlı kapanan ev ilanı olarak ön plana çıktı.

“Satılık, kiralık, boyasız, traktör, bisiklet, acil, sahibinden, otomobil, dubleks, araba” kelimeleri en çok aranan 10 kelime oldu. Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak öne çıkan arama “traktör” oldu. Evde geçirdikleri süre boyunca tadilata ihtiyaç duyanlar ise hizmet kategorisinde en çok “Banyo Mutfak Dekorasyonu kelimelerini aradı.

“Vasıta” kategorisinde 4,8 milyon kez görüntülenmeyle 2020 model Bugatti Chiron spor otomobil ilanı ve emlak kategorisinde 540 bin görüntülenmeyle Didim Akbük’teki 210 metrekarelik villa ilanı, kendi kategorilerinde en çok görüntülenen ilanlar oldu. Kullanıcıların en çok favorilerine aldığı ilanlar; Emlak kategorisinde Beylikdüzü’ndeki 3+1 odalı 135 metrekare daire, “Vasıta” kategorisinde ise 2020 model Ortiz marka karavan oldu.

Araçları karşılaştırmayı sevdik

Vasıta kategorisindeki hareketlilik, kullanıcıların karar vermeden önce araçları detaylı olarak karşılaştırmayı sevdiklerini ortaya koydu. Kullanıcılar, sahibinden.com’un 2019 yılında hayata geçirdiği Oto360 hizmeti kapsamında, markadan donanıma 8 ayrı kategoride karşılaştırma imkânı buldu. 2020’de en çok karşılaştırma yapılan araçlar sırasıyla; Volkswagen Passat, Toyota Corolla, Opel Astra, Ford Focus ve Honda Civic oldu.

2020 yılında kullanıcılar;

  • Her ziyarette ortalama 11 dakika zaman geçirdi
  • En çok 20 Ocak günü ilan verdi
  • En çok 31 Mayıs günü mesaj atarak ve 8 Haziran günü “Ara” butonuna basarak ilan sahipleri ile iletişime geçti
  • sahibinden.com’un arama çubuğuna ilgilendiği ürünü yazarak en fazla aramayı 28 Haziran’da saat 23:00’te yaptı
  • Toplam 22 milyon ilanı, 442 milyon defa favoriye aldı
  • Tatil beldelerinde en çok kiralık ve satılık ilanını Bodrum ilçesinde görüntüledi
  • 2019 yılına oranla yüzde 64 artış ile 1,8 milyon cep telefonu ilanı verdi.

İLGİLİ HABERLER