2021’de etkili olacak 5 tasarım trendi!

2020 senesi geride kalırken pandemi ile birlikte inanılmaz bir ivme kazanan dijital dönüşüm, işletmelere kendi dijital portallarının ne denli önemli olduğunu akıldan çıkmayacak bir şekilde öğretti. Öyle ki uzunca zamandır hayatımızda yer alan UX (kullanıcı deneyimi) ve UI (kullanıcı arayüzü) terimlerini hiç olmadığı kadar duyar olduk. Hal böyle olunca işletmeler için “tasarım” sundukları hizmetin çok önemli bir parçası haline geldi. Peki önümüzdeki yılın tasarım trendleri neler olacak? Gelin birlikte inceleyelim…

1-Minimalizm!

Dünya artık eskisinden de hızlı dönüyor. Zamanla yarışılan bu günlerde kimsenin ardı ardına açılan pencerelerle, alakasız bildirimlerle ve ulaşılmak istenen bilgileri bulma sürecini yavaşlatan web siteleriyle uğraşacak vakti ve sabrı yok! Bu nedenle kullanıcılar basit, şık ve kullanımı kolay arayüzler arıyor. Bu da bizi doğrudan tek bir adrese götürüyor: Minimalizm!

Kullanıcılarına ilgi çekici öğeleri kolayca arayabilmeleri için basit ve zaman kazandıran tasarım özelliklerini seçenler 2021’in kazananları olacak.

2-Hikayenizi anlatın!

Tüketicilere kişiselleştirilmiş içerik sunmanın önemi giderek artıyor. Bu aynı zamanda kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları ve ürünleri için de geçerli. Çünkü tüketiciler her zamankinden daha fazla ilişki kurabilecekleri, ulaşılabilir, ilgili ve özgün hissettiren markalardan alışveriş yapmak istiyor. Bu nedenle müşterileriyle gerçek bir bağlantı kurmak isteyen tasarımcılar ve pazarlamacıların da hikaye anlatımını kullanmaları artık bir gereklilik.

Gerçekten de, bir ürün etrafında hikayeler oluşturmak, kullanıcıyı cezbetmenin en iyi yolu çünkü markalara duygusal tarafa dokunarak ve kişisel bir bağlantı oluşturarak tüketiciyle hemen etkileşim kurma fırsatı veriyor. İşte size birkaç ipucu;

  • Burada “kişiselleştirme” yine kilit bir rol üstleniyor. Müşterilerinize kendilerine özel içerikler sunduğunuzdan emin olun.
  • Ürününüzün tüketiciye sunduğu değere odaklanmanız, etkileşim sayılarınızı artırmanız ve müşteri sadakati oluşturmanız için oldukça destekleyici bir konumda.
  • Harika bir hikaye anlatma stratejisi elde etmenin bir yolu da videolar. Dijital dünyadaki en ilgi çekici içerik formatlarından birini göz ardı etmeyin!

3-Mobil öncelikli tasarım ilerlemenin yolu olacak

Sabah uyandığınızda ilk olarak ne yapıyorsunuz? Büyük olasılıkla size de güne cep telefonunuzu kontrol ederek başlayan ezici çoğunluktasınız. Bugün webdeki tüm aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan yapılıyor. Bu bilginin yanına bir de ortalama olarak telefonlarını günde 150 kez kontrol eden Y kuşağını ve internetin olmadığı bir dünyayı tanımayan Z kuşağını ekleyince, “mobil” tasarımın öneminden şüphe edecek bir şey kalmıyor.

Tüm bu bariz veriler ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki mobil öncelikli tasarım markaların ve işletmelerin ilerlemesinde en önemli rollerden birini üstleniyor.

4-“Karanlık Mod” geçici değil kalıcı bir trend!

Siyah arka plana sahip telefonlarının ekran görüntülerini paylaşan insanları giderek artması  2020’de karanlık modun popüleritesini artıracağının da bir göstergesi. Artık pek çok web sitesi ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları da kullanıcıların karanlık moda geçmesine izin veriyor. Peki “karanlık modun” avantajları neler?

  • Modern, şık, sofistike ve tasarımcıların yaratıcı olmalarına ve normal ışık modunda işe yaramayacak yeni seçenekleri keşfetmelerine olanak tanıyor.
  • Koyu arka plan, tasarımcıların tasarım öğeleriyle beyaz arka plana kıyasla farklı yaratıcı şekillerde oynamasına izin veriyor.
  • Kullanılmakta olan ekrana bağlı olarak pil gücünden de tasarruf sağlıyor.
  • Bazı kullanıcılar geceleri göze daha az zarar verdiği için karanlık modu tercih ediyor.

5-El yazısı insani bir dokunuş katar

2020 hepimiz için garip ve zor bir yıl oldu, bazıları diğerlerinden daha fazla etkilendi, ancak yine de durum bir şekilde tüm dünyaya karanlık bir gölge düşürdü. Tasarımcılar için, birinin gününe biraz sıcaklık katmanın yollarını düşünmenin tam zamanı.

Bugün, mesajlaşma, e-postalar ve sosyal medyayla, birinden el yazısı notu almak o kadar nadir ki, bunu yapmak tüketiciye ekstra kişisel hissettiriyor. Bunu akılda tutarak, tasarımlarınıza el yazısı ve çizimler eklemek  iyi bir girişim olacaktır.

Kaynak: The Drum

İLGİLİ HABERLER