2017’de dijital platformlarda en çok ne arandı?

Yellow Pages, 2017 yılında dijital platformlarda en çok nelerin aradığını duyurdu. 2017 yılının ilk zamanlarından bu yana yaklaşık 9.2 milyon kişinin arama yaptığı Yellow Pages’in verilerine göre, en çok giyim ve giyim aksesuarları kategorisinde arama yapıldı. Arama yapanların yüzde 66’sı dijital platformlarda yaptığı aramalarda akıllı telefon ve tabletlerini kullandı.

2017 yılı boyunca giyimden restoranlara, devlet dairelerinden cep telefonlarına kadar birçok yeri dijital platformlar üzerinden aradık. Yaygınlaşan mobil cihazlarla birlikte arama tercihlerimizde de önemli değişim yaşandı.

En çok “giyim ve giyim aksesuarları” arandı

Yellow Pages’in verilerine göre, 2017’de dijital platformlarda en çok aranılan kategoriler arasında ilk sırada giyim ve giyim aksesuarları oldu. Geçen yıla göre yüzde 14 artış gösteren giyim ve giyim aksesuarlarını sırasıyla restoranlar, bakanlık ve devlet daireleri, cep telefonları ve cep telefonu aksesuarları kategorileri takip ediyor. En çok arama yapan ilk 3 şehir İstanbul, Ankara ve İzmir olurken Adana, Bursa, Antalya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır ve Samsun diğer öne çıkan şehirler arasında yerini alıyor.

Mobil cihazlardan arama oranı: yüzde 66

2017 yılındaki en önemli gelişmelerden biri de arama yapılan cihazlar konusunda oldu. 2017’de mobil cihazlardan yapılan arama oranı yüzde 66 olarak gerçekleşti. Yellow Pages’in verilerine göre arama yapan her 3 kişiden 2’si bu aramayı akıllı telefon ya da tabletlerinden gerçekleştirdi. Aramaların yüzde 34’ü masaüstü cihazlardan yapıldı.

Restoranda yemek yemeyi seviyoruz

Geçtiğimiz senelerde ilk sıralarda görmeye alışkın olduğumuz restoran aramaları 2017 yılında ikinci sırada yer aldı. Erkekler kadınlara oranla yüzde 60 daha fazla restoranları ararken en çok restoran arayan yaş grubu ise 18-34 yaş arası. Verilere demografik açıdan baktığımızda erkeklerin en çok aradığı kategorilerin başında devlet kurumları yer alırken bunu sırasıyla restoranlar, cep telefonları ve 2. el araçlar izledi. Kadınlar ise en çok giyim, kadın giyim ve doktorları ararken bu aramaların erkeklere göre oranı ortalama yüzde 60 daha fazla oldu.

Özel dönemlerde yapılan aramalardaki artış dikkat çekici

Yellow Pages verilerine göre yıl içindeki özel dönemlerde yaşanan artışlar dikkat çekici oldu. Buna göre okulların kayıt ve açılış dönemlerinde kırtasiye aramaları yüzde 200 artarken, üniversitelere kayıt zamanında öğrenci yurt aramaları yüzde 600 artış gösterdi. Yine yaz dönemi başında 2.el araba arayışı yüzde 150 artış gösterirken, yaz tatili dönemlerinde ise araba kiralama aramalarının yüzde 300 arttığı görülüyor. Lastikçi aramaları ise kış lastiği zorunluluğunun başladığı Kasım-Aralık aylarında artış gösteriyor. Aynı artış zorunluluğun bittiği Nisan ayında da görülüyor. Halı yıkama aramaları ise ilkbaharın gelişiyle birlikte Ekim sonuna kadar en çok aranan kategoriler arasında yer alıyor. Kuaförler ise en çok Mayıs-Eylül döneminde aranıyor.

İstanbul’da en çok aranan kelime “çilingir”

Yıl boyunca yapılan aramalara kelime bazında baktığımızda İstanbul’da en çok aranan kelime çilingir olurken, Düzce’de bilgisayar, Ankara’da ise halı yıkama oldu.

İLGİLİ HABERLER