2014’e damgasını vuran reklamlar!

2014 yılında binlerce reklam kampanyası yayınlandı ancak çok azı aklımıza kazındı. Adweek, 2014 yılında aklımıza kazınan global reklam kampanyalarını derleyerek, “2014’ün en iyi 10 reklam kampanyası”nı belirledi. İşte yılın en iyi 10 global reklam kampanyası… 

IKEA / Experience the power of a bookbook

Basılı yayınlar gerçekten ölüyor mu? IKEA’nın 2015 katalogu, hala ölü ağaçlara inanmak için gerçek bir neden olduğunu gösteriyor. Ikea’nın 38 ülkede, 27 dilde 200 milyon kopya gerçekleştirdiği katalog, basılı kataloğun dijitale göre demode olduğu yönündeki eleştirilere de cevap veriyor ve kataloğun herkes tarafından erişilebilir olduğunu belirtiyor.

Subaro / Dog Tested

Subaru’nun köpeklerin başrolde olduğu “Dog Tested” reklam serisi, 2014’ün en iyi hikayesi olan kampanyalardan biriydi. Köpeklerin arabayı onayladığı reklam kampanyası, 2014’ün dikkat çekenlerinden biri oldu. 

Audi / Dreyfus

2014’te 66’ncı Emmy Ödülleri’nin sponsoru olan Audi’nin reklam filmi, ünlü dizi yüzlerinin buluşma noktası oldu. Dizi tarihininin en iyileri arasında yer alan Breaking Bad’in yıldızlarından Bryan Cranston, Aaron Paul ve en az Breaking Bad kadar muhteşem olan Seinfeld dizisinin unutulmaz karakterlerindenbirini canlandıran Julia Louis-Dreyfus, Audi’nin Emmy Ödülleri gecesi için hazırladığı reklam filminde buluştu ve ortaya güzel bir reklam filmi çıktı.

Pepsi Max / Test Drive

Pepsi Max’ın gizli kamera test sürüşü serisi 2014’te de devam etti. Bu yıl Pepsi Max ile ABD’li yarış arabası sürücüsü Jeff Gordon’ın bu yılki kurbanı ise 2013 yılındaki testi, kurgu olarak niteleyen otomobil gazetecisi oldu.

Coca – Cola /  Friendly Twist

Coca-Cola’nın “Friendly Tweest” reklam kampanyası 2014’ün en beğenilenleri arasında yer aldı.

Dermablend Professional /

Kozmetik markası Dermablend Professional, 2014 yılında ilginç bir reklam kampanyasına imza attı. Farklı cilt probleri sebebiyle cildini makyajla kapatmak zorunda olan kadınlara yer verilen reklam serileri yılın en çok konuşulanları arasındaydı. Diğer markaların aksine reklam filminde Photoshop kullanmayan Dermalend Professional, başarılı bir kampanya gerçekleştirdi.

Budweiser-Puppy Love

Daha önceki başarılı reklamlarıyla aklımıza kazınan Amerikan bira markası Budweiser yine başarılı bir işe imza attı. 2014 Super Bowl için gerçekleştirilen reklam kampanyasında kullanılan Passenger – Let her go şarkısı da reklamla birlikte tekrardan popüler oldu.

Guinness / Empty Chair

BBDO New York tarafından çekilen “Empty Chair” (Boş sandalye) 2014 yılının en iyi reklamları arasında yerini aldı.

Gatorade / Sweat it to get it

PepsiCo markalarından Gatorade’nın Amerikan oyuncuları Cam Newton ve Peyton Manning’nin rol aldığı reklam kampanyası “Sweat it to get it” 2014’ün en dikkat çekenleri arasında yer aldı. Reklam filminde Gatorade almak isteyenlere müdahale edilerek “ Terlemeden onu alamazsın” sloganı doğrultusunda, Gatorade almak isteyen müşteriler market içinde koşarak terlemeye çalışıyor. Reklam kampanyasında  TBWA Los Angeles imzası bulunuyor.    

Gatorade / Made in Newyork

2014 yılının en çok paylaşılanları arasında yer alan Gatorade’nin “Made in Newyork” reklam filminde beyzbol oyuncusu Derek Jeter, seyircilerin sesleriyle yankılanan Yankee stadyumuna girmeden, Frank Sinatra’nın “My Way” şarkısından uyarlanan müzik eşliğinde New York sokaklarında gezmesi anlatılıyor.

Canan Eseler

İLGİLİ HABERLER