12 yaşındaki çocuk TikTok’a veri ihlali davası açtı

Sosyal medya devi Instagram, Facebook, Twitter gibi yaygın kullanım ağlarının yanında TikTok’un da adı daha önce gizlilik ihlali davalarına karışmıştı. Fakat bu seferki başka. Çünkü dava İngiltere’de yaşayan 12 yaşındaki bir çocuk tarafından açıldı. Hakimin isim gizliliği kararı aldığı bu dava “çocukların veri koruma haklarını” gündeme getiriyor.

İnternet artık günümüzün vazgeçilmezi hatta hayatımızın büyük bir parçası haline geldiğinden beri ağ uygulama devlerinden veri gizliliğini koruması ve  kullanıcılara karşı şeffaf olması bekleniyor. Pek çok ülkede yasalarla sabitlenen bu durum, kurumların da önlemler almasını sağlıyor. Bloomberg tarafından yapılan bir habere göre İngiltere’de yaşayan 12 yaşındaki bir kız çocuğu, TikTok’a Avrupa Birliği’nin veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

Dava henüz sonuçlanmasa da Londra’daki hâkim, 12 yaşındaki kız için önemli bir karara imza attı. Hâkim, kızın kimliğinin gizlenmesini kararlaştırdı. Hâkimin verdiği bu karar sayesinde kız, TikTok’a karşı açtığı davada daha da ileriye gitme şansına sahip olabilecek. Kararı veren hakim ismin gizli tutulmaması durumunda “çocukların veri koruma haklarını savunmak için talepte bulunmaları üzerinde caydırıcı bir etki yaratabileceğini” özellikle vurguladı.

İLGİLİ HABERLER