TV+ global bir marka olacak

TV+’ın mobil uygulamasıyla pazarda açık ara lider olduğunu söyleyen Turkcell Dijital Medya ve Eğlence Direktörü Barış Zavaroğlu, rakipleri Netflix ile ilgili ise “Türk toplumunun dokusuna uymuyor” diyor. TV+’ın data tüketmeme özeliğinin Turkcell’e ciddi anlamda yeni abone kazandırdığını ve yakın zamanda Ukrayna pazarına açılacağını kaydeden Zavaroğlu ardından Almanya ve Ortadoğu pazarlarına girerek global bir platform yaratmayı hedeflediklerin ifade ediyor.

GSM operatörleriyle yayıncılar birleşecek…

✓ Şu anda tüm yayıncılığı domine eden uydu bundan 10 yıl sonra olmayacak. Tüm yayınlar ya kabloyla ya da mobil üzerinden yapılacak. Çünkü fiber kablolarla yapılan iletişim çok güçlü ve kesintisiz bir yayın sunuyor.

✓ Amerika pazarına baktığınızda her bir GSM operatörünün bir medya kuruluşunu satın aldığını görüyorsunuz. Yakında 5G teknolojisine geçeceğiz ve bu teknolojiyle çok daha net ve hızlı bir yayın elde edeceğiz. Bir süre sonra tüm datayı 5G üzerinden alacağız. Böyle baktığınızda GSM operatörleriyle yayıncıların bütünleşeceği bir süreç bizi bekliyor.

✓ Turkcell bir teknoloji firması ve bir yayıncı olarak burada çalışıp medya dilini konuşmak hiç kolay değil. Ben direkt Kaan Terzioğlu ile çalışıyorum ve Kaan Bey, TV+ ve Dergilik’i evladı gibi görüyor. Ben hayatımda bu kadar ilgili ve detaycı bir Genel Müdür görmedim. Günlük olarak arayıp kaç dergi okunduğunu, TV+’ın ne kadar izlendiğini öğreniyor.

TV+ mobil uygulamasıyla açık ara lider

✓ Türkiye’de hâlâ evde büyük ekranlardan TV izleniyor. Bizim de büyük ekranlar için fiberden yayını alan bir kutumuz var. Tivibu dahil tüm rakiplerimizin uydu kutusu var ve esas penetrasyonu onunla sağlıyorlar.

✓ Biz uyduya girmedik ve sadece fiberle yayın yapıyoruz. Buna karşın iki yılda 500 bin aboneye ulaştık. Biz bu abone sayısıyla iş modelleri tamamen farklı olmasına karşın Digiturk, D-Smart’ın ve Tivibu’nun ardından dördüncü sıradayız.

✓ Kutuda dördüncüyüz ancak mobil uygulama alanında TV+ cepte ve tablette pazar payı olarak açık ara öndeyiz.

turkcell tv+

Süper Lig yayın ihalesine girmek zorundayız

✓ Parayla kutu satma işi çok zor bir iş çünkü Türk halkı içeriğe bedava ulaşmaya çok alışmış. Sadece futbol maçla­rına para ödemek istiyorlar. Biz işte bu alışkanlığı kırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dö­nem Süper Lig yayın ihalesine girmek zorundayız çünkü bir kaldıraca ihtiyaç var ve bu da futbol yayınları olacak.

✓ TV+ üyeleri arasında plat­formu kullanma oranı yüzde 94 ki bu çok yüksek bir ra­kam. Yani alan herkes kulla­nıyor. Yaptığımız araştırma­lar da kullanıcıların TV+’tan çok memnun olduğunu gösteriyor. Tüm memnuniyet skorlarında rakiplerimizden öndeyiz. Aslında platformlar birbirine çok benziyor.

Bu yıl dizi eksiğimizi kapatacağız

✓ 2017’de kanalları ve filmleri toparladık. Dizi eksikliğimizi bu yıl tamamlıyoruz. 2018’de her ay ödül almış bir dizinin lansmanını yapacağız. Fox ile yaptığımız anlaşmayla The Walking Dead Türkiye’de ilk bizim platformumuzda yayınladı. Premier League, NBA, Eurosport, Discovery gibi dünyanın en değerli içeriklerine sahibiz.

✓ Yayıncılık sektöründe her şeyi aynı anda yapmak en büyük risk. Parayı bastırıp her şeyi alırsanız bir süre sonra batarsınız.

✓ 2018’de Türkiye’de çok ses getirecek filmlerle ilerlemek istiyoruz. Dizi için bir gündemimiz yok. Ama itiraf etmeliyim ki iş oraya doğru gidiyor.

Teknoloji yetmez, iyi içerik lazım…

✓ Dergilik Türkiye’nin en zengin içeriğine sahip uygulaması. A’dan Z’ye aradığınız her şey var. Raflarda bulunmayanlar bile… Yakın zamanda ulusal gazeteler de eklendi içeriğe. Şimdi yerel gazeteleri de almaya başladık.

✓ Daha önce TV+ ve Der­gilik’te teknoloji vardı ama teknoloji yetmez. Ben içerik dünyasından geliyorum. O nedenle ürünlerin içerikle satılacağına inanıyorum. O nedenle Turkcell’e geldiğimde ilk olarak bir Content Marke­ting Departmant’ı kurdum.

tv+ turkcell

NETFLIX Türk toplumunun dokusuna uymuyor

✓ Netflix’i rakip ola­rak görmek bizim için önemli. Ama Netflix Türk toplumunun dokusuna uymuyor. Yaygın olmak istiyorsanız biraz daha Türk işi şeyler yapmalısınız.

✓ TV+’ın daha önceki adı Turkcell TV’ydi. İsim değişikline gitmemizin nedeni de platformun global olmasını istememiz. Turkcell abonesi olmayanlar da kullanabiliyor TV+’ı. Hedefimiz yakın bir süreçte Almanya’ya ve Ortadoğu’ya açılmak. İki ay içinde Ukrayna’da da var olacağız.

Reytingler için TİAK ve kantar medya ile görüşüyoruz

✓ Kanalların tamamıyla çalışıyoruz ve hepsiyle ilişkimiz çok iyi. 71’i HD olmak üzere 145 kanal var TV+’ta. Bizde reklam yok ama bir gecede bir kanaldaki reklamı 2 buçuk milyon insana izletebiliyoruz. Talebin çok olmasına rağmen henüz bir reklam modelimiz bulunmuyor. Çünkü TV+ ücretli bir platform ve reklamla da insanları sıkmamamız lazım.

✓ Reytingler konusunda TİAK ve Kantar Medya ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim datamızı ve onların datalarıyla birleştirip yeni bir data çıkarabiliriz. Ama şu anda devletin ölçüm için verdiği yetki sadece Kantar Medya’da. Onların dışında reyting vermek doğru olmaz.

TV+ Turkcell’e abone kazandırıyor

✓ İnsanlar TV+’ta data tüketmeden içerikleri izleyebiliyor. Bu özellik hiçbir rakibimizde yok ve bu sayede Turkcell yeni aboneler kazanıyor. Kutudan izlerken de datadan yemiyor. Ayrı bir hat aracılığıyla alınıyor yayın. Hat ayrı bir yerden geldiği için yayın kesilmiyor. Kullanıcıların yaşadığı en büyük şok da bu.

✓ Eminim hiçbir platformda bizim ki kadar teşekkür maili gelmiyordur. Çünkü TV+’ı düşük bir beklentiyle kullanmaya başlıyorlar ama içeriği ve kullanım kolaylığını görünce şaşırıyorlar. Tavsiye kanalıyla bize abone olan kullanıcı sayısı da çok yüksek.

İLGİLİ HABERLER