Yemeksepeti yeşil kutucukla 1 yılda 63 ton daha az plastik tüketti

Basit detayların hayatta büyük farklılıklar yarattığı bir dönemde yaşıyoruz. 

Yemeksepeti’nden sipariş verenler, ödeme sayfasındaki “Yeşili koruyalım” kutucuğuna aşinadır. Peki, bu basit detayın çevreye gerçekte nasıl bir faydası olduğunu hiç düşündünüz mü? Yemeksepeti, sadece 2015’te 63 ton daha az plastik tüketilmesini sağladı. Yani bu şekilde yıllık neredeyse 1000 kişinin tüketimine karşılık gelecek kadar* plastiğin doğaya karışmasına engel oluyor. Çevre duyarlılığı en yüksek olanlar ise, kadınlar, gençler ve Giresunlular.

Zeytinyağlıları tercih edenler, kutucuğu en sık işaretleyenler

2015’te tüm siparişler içerisinde “Yeşili Koruyalım” kutucuğunun en fazla işaretlendiği ürün çeşidi zeytinyağlılar oldu. Zeytinyağlı ürünleri sipariş edenlerin yüzde 11’i bu kutucuğu işaretlerken, onu yüzde 9 ile pizza, yüzde 8 ile salata ve yüzde 7 ile deniz ürünleri takip etti.

 

Kadınlar, gençler ve Giresunlular çevre duyarlılığı en gelişmiş olanlar

Yemeksepeti verilerine göre, kadınların yüzde 9’u “Yeşili koruyalım” kutucuğunu işaretlerken, erkeklerde bu oran yüzde 5’te kalıyor.

Yaş gruplarına baktığımızda, gençlerin çevre duyarlılığının daha gelişmiş olduğu görülüyor. İlgili kutucuğu kendi içinde en yüksek işaretleme oranına sahip yaş grubu 12-18 yaş arası gençler.

Farkındalığın en yüksek olduğu şehir ise Giresunlular. Yüzde 15’i “Yeşili koruyalım” kutucuğunu işaretleyen Giresunluları, yüzde 12 ile Karaman ve yüzde 10 ile Amasya, Kastamonu ve Tokat takip ediyor.

8 yıldır devam eden proje

Her yıl doğaya milyonlarca ton atığın karıştığı dünyamızda, çevreyi korumaya yönelik farkındalık da her geçen gün yükseliyor. Tüketiciler artık kullandıkları markaların da bu alanda hassasiyet göstermesini bekliyor ve seçimlerini buna göre yapıyor. Yemeksepeti, 8 yıldır devam ettirdiği “Yeşili koruyalım” uygulaması ile, bu alanda öncü markalardan biri oldu ve gelecekte de üzerine düşeni yapmaya devam edecek.

*Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED)’nun 2013 tarihli plastik sektörü raporundan faydalanılmıştır: “Türkiye’de kişi başına düşen 1 yıllık plastik tüketimi 74 kilogram.”

İLGİLİ HABERLER