“Videoda keşfedilmesini beklediğimiz bir sürpriz var!”

PAYLAŞ

Son zamanların en çok konuşulan kampanyaları arasında yer alan “Suç ve Ceza” Yemeksepeti’nin oyun ve geribildirim sistemini birleştirerek ortaya çıkardığı interaktif bir çalışma. Kullanıcıların Yemeksepeti yöneticilerini esprili bir dille cezalandırmasına olanak veren uygulamada herkesin gözünden kaçan bir ayrıntı yer alıyor. Yemeksepeti Pazarlama İletişimi Müdürü Okan Erol “Aslında videoda Nevzat Aydın ile ilgili kullanıcıların keşfetmesini beklediğimiz bir sürpriz de var. Bu gizli noktanın keşfedilmesi ne kadar sürecek, hep birlikte göreceğiz” diyerek bu kampanyanın detaylarını anlatıyor.

okan_erol
Yemeksepeti Pazarlama İletişimi Müdürü Okan Erol

Söyleşi: Merve Şahin [email protected]

Bizler için izlemesi çok keyifli bir kampanya Suç ve Ceza. Böyle bir kampanyaya neden ihtiyaç duydunuz?
Suç ve Ceza, özünde kullanıcı memnuniyetine yönelik bir çalışma. Bu projeyle Yemeksepeti’ni daha önce kullanmış olmasına rağmen, üç aydır sipariş vermeyen kullanıcılarımıza kulak vermek istedik. Yemeksepeti’ni başarıya taşıyan unsurların başında, kullanıcıyla her an iletişim halinde olması, onları dinlemesi ve onların beklentilerine yönelik olarak durmadan kendini yenileyebilmesi yatıyor. Bizler de canlı yardım, restoran yorumları, sosyal medya kanalları ve diğer kanallarımıza ek olarak, kullanıcılarımızın geribildirimlerini farklı ve ilgi çekici bir kampanyayla toplamaya karar verdik. Böylece Yemeksepeti olarak, hangi noktalarda kendimizi daha fazla geliştirebileceğimizi ilk elden öğrenebilecektik. Sonuçta, oyun ve geribildirim sistemini birleştiren interaktif ve eğlenceli bir çalışma ortaya çıktı.

yemeksepeti1

Peki, kampanya nasıl bir içgörü ile oluştu? Fikir kimden çıktı ve çalışmada size yardımcı olan ajanslarla nasıl bir sinerji oluşturdunuz?
Kampanyanın prodüksiyonunu ve sanat yönetmenliğini Bentego üstlendi. Bunun dışında fikir ve senaryo birebir Yemeksepeti ekibi tarafından oluşturuldu. Proje günümüzün iletişim trendlerini yakalamalı ve Yemeksepeti ile özdeşleşen eğlenceli ses tarzını yansıtmalıydı. Daha önce klasikleşen “İyi ki Doydun” videolarımız ve Fakat İyi Yedik gibi projelerimizle kişiselleştirme alanında bizi pek çok ödüle taşıyan başarılı işler yapmıştık. Bu sefer interaktif olma özelliğini de ekleyerek, kullanıcıya Yemeksepeti’nin karar alma mekanizmasının odağında olduğu mesajını en güçlü biçimde vermek istedik. Bu çalışma aynı zamanda insanları geribildirimlerini yazmaya yönlendirecek kadar ikna edici olmalıydı.

yemeksepeti3

Gerçek Yemeksepeti direktörlerini karşılarında görmek, onlarla böylesi samimi ve esprili bir ortamda etkileşime geçebilmek, kullanıcılara bıraktıkları yorumların gerçekten dikkate alınacağına dair somut bir mesaj veriyor. Suçu tamamen direktörlerin üstlenmesi, kullanıcının ise “ceza veren” olarak konumlandırılmasıysa bir yandan eğlenceli bir deneyim yaşatırken, bir yandan da kullanıcı memnuniyetine verdiğimiz önemin altını en kalın şekilde çiziyor.

Çekimler ne kadar sürede tamamlandı?
CEO’muz Nevzat Aydın ve direktörlerin sadece çekimler için mesailerinden ayırdığı toplam süre 100 saat ediyor. Projenin geneli içinse Nevzat Aydın ve direktörler dahil toplam 35 kişilik bir ekip olarak uzun süre çalıştık.

Kampanya yayınlanmaya başladığı günden bu yana çok fazla paylaşılıyor ve konuşuluyor. Peki, gelen tepkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çok eğlenceli ve pozitif geri dönüşler aldık. Suç ve Ceza videoları milyonlarca kez ziyaret edildi ve binlerce yorum bizlere ulaştı. Yorumların yarısına yakınında kullanıcılar, Yemeksepeti’nden gayet memnun olduklarını ancak farklı sebeplerden ötürü sistemi kullanmadıklarını belirtiyor. Kimisi evlendiği için bu aralar eşinin elinden yemek yediğini söylüyor, kimisi ofisteki arkadaşının hesabından sipariş verdiklerini açıklıyor, kimisi ise yurtdışına taşınıp Yemeksepeti’nden ayrı kaldığı için üzüntüsünü dile getiriyor. Hatta ceza verdiği için özür dileyenler bile var ama çok eğlendiklerini de gizlemiyorlar.

yemeksepeti4

Bunun dışında elbette iyileştirmemiz gereken noktaları da öğreniyoruz. Örneğin kimi kullanıcılarımız daha fazla joker kampanyası ve özel fırsat görmek istediklerini belirtiyor. Kimisi ise yaşadığı yerde daha fazla sayıda Yemeksepeti üye restoranına ihtiyaç olduğunu yazmış. Kullanıcıların bize ilettikleri dilek ve şikayetler sayesinde bizler de hangi noktada ne eksiğimiz var net şekilde görebiliyoruz.

Ceza uygulamanız nasıl işliyor? Kullanıcılar en çok kimi cezalandırıyor?
Kullanıcılardan gelen geri bildirimler ilgili direktör üzerinden departmana iletiliyor ve tüm direktörler ekipleriyle birlikte şikayetlere çözüm üretmeye çalışıyor.

yemeksepeti2En çok ceza verilen isim İnsan Kaynakları Direktörümüz Ceran Hanım. Ancak bunun nedeni başka. Yemeksepeti işveren markası haline gelmiş bir firma. Kullanıcıların hatırı sayılır bir kısmı da Ceran Hanıma bu yolla ulaşarak ekibin bir parçası olmak istediklerini dile getiriyorlar.

Kampanya için devam filmleri düşünüyor musunuz?
Suç ve Ceza anlık veya tek seferlik bir kampanya değil. Uzun süre kullanmayı düşündüğümüz bir proje. Şu an için böyle bir planımız yok ancak ek fayda sağlayacak detaylara ihtiyaç duyulursa, ileride bu videoyu geliştirebilir veya bir devam projesi gerçekleştirebiliriz.

Kampanyayı hazırlarken hedefiniz neydi ve şu an bu hedefin neresindesiniz?
Şu anda gelen yorumların niteliği ve sayısı anlamında hedeflerimizle paralel ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Bunun dışında tabii ki elde ettiğimiz görünürlülük ve paylaşımlarla kullanıcılarımızın acıktığında akla gelen ilk marka olma hedefimize de bizi yaklaştırdığını söyleyebiliriz.

yemeksepeti5

Son olarak, kullanıcıların Nevzat Aydın’ı cezalandıramama nedeni nedir? Nevzat Aydın’ın hiç mi suçu yok? 🙂
Aslında videoda Nevzat Aydın ile ilgili kullanıcıların keşfetmesini beklediğimiz bir sürpriz de var. Bu gizli noktanın keşfedilmesi ne kadar sürecek, hep birlikte göreceğiz. 🙂