KFC Türkiye’den İran’da açılan “çakma KFC” hakkında açıklama geldi!

Hürriyet gazetesinde bugün yer alan bir habere göre İran’ın başkenti Tahran’da “KFC Helal” adıyla açılan ve KFC Türkiye’nin bir girişimi olduğu iddia edilen bir fast food restoranı üç günde kapandı. İran polisi uygun olmayan lisans kullandığı gerekçesiyle başkent Tahran’da açılan “KFC Helal” restoranını kapattı. İran Devlet Televizyonu’na bağlı Genç Gazeteciler Kulübü’nün haberine göre restoran sadece üç gün açık kaldı. Iran Ticaret Odası’nın Başkanı Ali Fazeli konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İran’da hiç ABD’li fast-food restoranı yok” dedi. Fazeli İran’da açılan Helal KFC restoranının ABD’li fast food zinciri ile de bir alakası olmadığını belirtti. Fazeli, “Hamaney’den gelen talimatlar doğrultusunda Batılı markalara verdiğimiz bir izin yok” diye konuştu.

Türkiye’den Bir Markanın Parçasıyız

Al Arabia’nın haberine göre konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan KFC’nin bağlı bulunduğu firma Yum! Brands, “Tahran’da bir KFC markası bulunduğunu öğrendiğimiz zaman şok olduk. İran’da hiçbir franchise anlaşmamız yok. Gerekli yasal mücadelesi başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.  Helal KFC restoranının müdürü Abbas Pazuki ise Tansim Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye’den Helal KFC olarak bilinen bir markanın parçasıyız” açıklamasında bulundu.

“Yasal takip başlatacağız”

Bugün akşam saatlerinde bir açıklama da KFC Türkiye’den geldi. Açıklamada şu özlere yer verildi: “İran Tahran’da açılmış olan yasa dışı KFC restoranı haberini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ne KFC Türkiye, ne de KFC’nin faaliyet gösterdiği diğer ülkeler tarafından İran’da herhangi bir franchise anlaşması yapılmamıştır. Yum International gerek yerel yetkililer, gerekse danışmanları aracılığıyla KFC açma hakkına sahip olduğunu iddia eden kişi ve kurumlara karşı tüm yasal takibi başlatacaktır. Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.”

İLGİLİ HABERLER