Araştırma şirketlerinde tek kazanan var: A&G

Anket ve araştırma şirketleri 1 Kasım seçimlerinin ardından büyük hüsran yaşadı. AK Parti’nin yüzde 49,29’luk oyunu en yakın tahmin eden şirket ise yüzde 47,2’lik tahminiyle A&G oldu.

Araştırma şirketleri, 1 Kasım seçimleri öncesi yaptığı tahminlerde tabiri caizse çuvalladı. Seçimlerden önce yine 7 Haziran’daki gibi bir tablonun ortaya çıkacağı yönünde tahmin yapan şirketler sonuçların ardından sosyal medyada tartışma konusu oldu. Sonuçları en yakın tahmin eden araştırma şirketi A&G olarak dikkat çekti. A&G, AK Parti’nin yüzde 47,2 yönünde bir oy olacağı yönünde tahminde bulunmuş, CHP’nin de yüzde 25,3 oranında bir bantta bulunacağını öngörmüştü. A&G dışındaki araştırma şirketlerinin hiçbirisi AK Parti’nin bu kadar yüksek oy alacağını, HDP ve MHP’nin ise düşük oy alacağını tahmin edemedi. Sandıkların tamamına yakının açıldığı seçimde AK Parti yüzde 49,2, CHP yüzde 25,4, MHP yüzde 11,9 HDP ise yüzde 10,4 oranında oy aldı.

Sonuçların belli olduğu sıralarda Twitter’dan açıklama yapan Metropoll Araştırma Şirketi’nin Başkanı Özer Sencar, “Halkın tepkisini tespit edemedik, başarısız olduk” derken, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır da “AK Parti’nin 2011 yılında aldığı 21,5 milyon seçmene ulaşacağını düşünmüyordum. Benim için sürpriz oldu” dedi.

Andy-Ar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar ise “Müşterilerimizden, bizi güvenilir bularak takip eden ve araştırmalarımıza katılım gösterenlere çok teşekkür ederiz. Ve özür dileriz. Araştırma şirketi olarak tahminlerimiz ve tek başına iktidarı söyleyen tek şirket olmamıza rağmen bu hatayı kabul edilebilir görmüyoruz” açıklamasını yaptı.

Sonar’ın Başkanı Hakan Bayrakçı da yine Twitter’dan “Ciddi bir yanılgıydı.. Araştırmalar bu sonucu bulamadı. Dip dalgası görülemedi. Tüm takipçilerimizden ve bize güvenenlerden özür diliyoruz” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER