İçerik pazarlaması analitiğinin yeni kahramanı: ImpactHero

En bilinen kimliğiyle bir SEO optimizasyon programı olan SEMrush, aslında 2016’dan beri içerik pazarlamacılarının hayatlarını kolaylaştıracak teknolojileri yaratmaya ve bu ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Her ürününü içerik pazarlamacılarının ve ürün kullanıcılarının katıldığı anketlerin yanı sıra derinlikli persona araştırmalarını dikkate alarak geliştiren SEMrush’ın son inovasyonuysa ImpactHero oldu.

Yaptığı araştırmalar sonucunda içerik pazarlamacılarının karşılaştığı en zorlu engeli etkili içerik stratejileri kurgularken yaşadığını fark eden SEMrush, katılımcılarının çoğunun (yüzde 54) birincil hedefininse birden fazla satış hunisinde işlevi olan etkili içerikler yaratmak olduğunu belirledi.

Çoklu kanallarda etkileşim sağlayan içerikleri az bir arayla organik trafik arayışı (yüzde 52) izledi.

SEMrush, bu veriler doğrultusunda akıllı içerik analiz aracı, ImpactHero’yu geliştirdi. İçerikleri müşteri yolculuğu aşamalarına göre ayırıp en etkili aşamayı saptayan ImpactHero, bu içeriği iyileştirmek adına önerilerde bulunuyor.

İçerik pazarlamacılarının ihtiyaçları ve spesifik iş yapış şekilleri dikkate alınarak geliştirilen ImpactHero, birden fazla araç veya kocaman tablolarda kaybedilen vakti geri kazandırmakla kalmayıp, içeriğinizi satış hunisinin aşamalarına (reach, nurturing ve leads) göre otomatik olarak ayırıyor ve performansını ölçüyor.

Performans ölçümleri sonrasında içerik pazarlamacıları müşteri yolculuğunun ve pazarlama stratejlerinin hangi kısımlarında optimizasyon yapması gerektiğini kolaylıkla öğrenebiliyor. Bu şekilde konsantrasyonlarını doğru alanlarda yoğunlaştırıp yolculuğun hangi aşamasının getirileri olduğunu raporlayabiliyor.

Optimizasyonların ardından içerik kalitesine odaklanan pazarlamacılar için sırada, ne tür içeriklerin trafik yarattığını bulup Markov zincirine dayanan bir modelle müşteri kazanabilecekleri alanları incelemesi yer alıyor.

Hangi içeriklerinizin hangi personaya sahip tüketicilerin ilgisini çektiğini görmek her ne kadar var olan bir stratediyse de ImpactHero’nun bu analizi her aşamanın her adımında yapması ve önerilerde bulunması, aracı tüm içerik pazarlamacıları için kritik bir avantaja çeviriyor.

ImpactHero hakkında detaylı bilgiyi ve programı nasıl edinebileceğinize dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

İLGİLİ HABERLER