“Türkiye’nin cari açığını azaltacağız”

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki yakın ilişkilere atıfta bulunan “Birlikteyiz. Güçlüyüz” reklam filmiyle Türkiye’deki ilk iletişim kampanyasına imza attı SOCAR Türkiye… Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olarak attıkları her adımda “Bir millet, iki devlet” ülküsüyle hareket ettiklerini belirten SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, iki ülke arasındaki kardeşliği ekonomik boyuta taşıyarak Türkiye’nin cari açığını azaltmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Söyleşi: Ferruh Altun

Fayda yaratmaya odaklanıyoruz

✓ Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR; iştirakleri Petkim, STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali ve Petkim RES ile birbirine bağlı, birlikteliklerinden güç alan büyük bir aile olarak faaliyetlerine devam ediyor ve dev projeler hayata geçiriyor.

✓ İki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomisine katkı sağlayacak faaliyetlerimizi devam ettirirken; çalışanlarımıza ve topluma da fayda sağlamak bizim her işimizde önceliklerimiz arasında yer alıyor. Pazarlama ve iletişim stratejimizi de bu temel üzerine inşa ediyoruz.

“Birlikteyiz. Güçlüyüz” kampanyası Azerbaycan ve Türkiye’yi anlatıyor

✓ Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı olarak attığımız her adımda “Bir millet, iki dev­let” ülküsüyle hareket ediyor, Azerbaycan ve Türkiye arasında asır­lardır süren kardeşlik ilişkisini yarattığımız değerle ekonomi bo­yutuna da taşıyoruz. Biz bu topraklar için kalıcı değerler üret­mek istiyoruz. Bizim için çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, toplu­mumuza değer katmak çok önemli.

✓ Çoklu kültüre sahip bir şirketiz. Bütün iş kollarımız ve birimlerimizde hem Azerbaycanlı hem de Türk arkadaşlar var. Azerbaycan ve Türkiye’nin ortak değerlerini yaşatmak ve bu kalıcı değerleri daha da ileri noktalara taşımak için dev yatırımlara imza atıyoruz. İştirak şirketlerimiz ve tüm çalışanlarımızla daha iyi bir gelecek için yola çıktık ve lansman kampanyamızla da ortak hedeflerimiz doğrultusunda aramızda oluşan bu güçlü bağı yansıtmak istedik.

socar

Daha iyi bir gelecek için çalışıyoruz

✓ SOCAR’ın özünü yansıtan değerleri vurgulamak ve paylaşmak adına imza attığımız imaj kampanyamız aynı zamanda Türkiye’deki ilk kampanyamız. Bu yüzden çok heyecanlıyız aslında. Çekimleri 10 gün süren büyük bir prodüksiyon çalışması yapıldı. Tesislerimizin yer aldığı Aliağa, Foça, İzmir’in yanı sıra Bakü ve İstanbul’da çekimler yapıldı. Burada bizi çok sevindiren başka bir şey de cast seçiminin hem Türkiye hem de Azerbaycan’dan oyuncular içinden yapılmasıydı. Ünlü oyuncu Okan Yalabık etkileyici sesiyle filmimize renk kattı.

✓ Bu yıl Türkiye’de 10’uncu yılımızı kutluyoruz. Türki­ye’ye güveniyor ve yatırımlarımızı uzun vadeli planla­yarak hayata geçiriyoruz.

✓Bu güven ve iki ülkenin kardeşliği toplumumuza vermek istediğimiz en önemli mesajlardan biri. Diğer yandan, SOCAR’ın en değerli kaynağı çalışanları. Tüm çalışanlarımızla şirket hedeflerimize güçlü bir adanmışlıkla ve kalbimizle bağlıyız.

✓ Türkiye ve Azerbaycan arasındaki birliktelik ve dayanışma çalışanlarımıza da yansıyor. Şirketimiz çapında tüm seviyelerde hem Türk hem de Azerbaycanlı çalışanlarımız var. Bu bağı olabildiğince samimi bir şekilde aktarabilmek adına, kampanya filmimizde daha iyi bir gelecek için yola çıkan SOCAR çalışanlarının sevdikleriyle vedalaşmalarına tanık oluyorsunuz.

Kampanyanın geri dönüşleri gurur verici

✓ SOCAR olarak, kardeş ülkelerin ekonomik anlamda da birbirine güç katması için bir köprü vazifesi görüyoruz ve nihai amacımız bu görevi eksiksiz yerine getirmek, kalıcı değerler yaratmak ve yatırımlarımızla iki ülkenin geleceğini onurlandırmak. Hedefimiz bu misyonumuzu hem kamuoyuna hem de ilgili kurumlara doğru bir şekilde anlatmak.

✓ Kampanya ile ilgili çok güzel geri dönüşler alıyoruz. SOCAR’ın hedefleri ve bu hedefleri gerçekleştirmek adına yaptığı yatırımlar konusunda önemli bir farkındalık oluştuğunu şimdiden söyleyebilirim. Kampanyamızın çalışanlarımızla kurduğumuz güçlü bağı etkileyici bir görsellikte yansıtması nedeniyle duygusal olarak da çok fazla sayıda insana temas ettiğini görüyoruz.

✓ SOCAR Türkiye’nin yatırımlarının tamamına yakınının bulunduğu İzmir, Aliağa’daki arazisi, Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi. Bu bölgede tam entegre bir endüstri şirketi olmayı hedefliyoruz. Yani, ham petrolle başlayan ve nihai ürünle biten bir katma değer zincirini halka halka hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra tüm tesislerimizde ciddi bir istihdam da yaratıyoruz.

Star Rafineri cari açığı azaltacak

✓ Reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan ve 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri, Ekim ayında uluslararası bir törenle açıldı. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olan rafineri, Türkiye’nin ithal etmekte olduğu dizel, nafta, LPG, jet yakıtı gibi ürünleri üretecek.

✓ SOCAR Türkiye’nin yatırım yaparken en çok önemsediği konulardan biri cari açığın azaltılması. Türkiye’nin enerji sektöründeki cari açığının önemli kalemlerinden birini petrokimya oluşturuyor. Bu nedenle biz de petrokimya yatırımlarına ve bu yatırımları büyütmeye öncelik vereceğiz.

✓ 2008’den bu yana Türkiye’ye 14.2 milyar dolarlık yatırım yaptık. Tüm projelerimiz tamamlandığında bu rakam 19.5 milyar dolara ulaşacak. Tüm yatırımlarımızda Türkiye ekonomisine ve Türkiye’nin büyüme hedeflerine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

İLGİLİ HABERLER