“Digital Signage rekabette fark yaratır”

Dünya’da yaygınlaşan Digital Signage sektörü Türkiye’de de büyük gelişim gösteriyor. Bankalar, mağazalar, sinemalar, restoranlar vb. pek çok yerde karşımıza çıkan “dijital yayın ve bilgilendirme ekranları” ile markalar tasarruf sağlıyor, kurumsal iletişimlerini güçlendiriyor ve satışlarını artırıyor. Digital Signage Sistemleri’nin günümüz rekabet ortamında firmaların sürdürülebilirliği için bir zorunluluk olduğunu belirten Sistem 9 Pazarlama Müdürü Harun Akol’un görüşlerini aldık.

Sistem 9’un kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Türkiye’ye kapalı devre TV yayıncılığını getiren öncü firmayız diyebiliriz. İlk olarak 2005 yılında kuaför­lerde reklamverenler için indoor dijital mecra oluşturarak sektöre giriş yaptık. 2006 yılına geldiğimizde ise o dönem özel bankalardan birinin pazarlama yöneticisi, benzer sistemin kendi banka şubelerine kurulması teklifiyle geldi. Bankaya kurduğumuz bu sistemi daha sonra, diğer bankalar da hızla takip etti. Ardından sinemalar, fastfood zincirleri, hava yolu firmaları, üretim tesisleri, holdingler, mağazalar, derken geniş yelpazede birçok sektöre yaydık. Günümüzde 200’ün üzerinde ve büyük ölçekli kurumun çözüm ortağı olduk. 21 farklı ülkede 40 binden fazla ekranı yöneterek Türkiye ve Avrupa’da sektörün en büyükleri arasında ilk sıralara yerleştik.

Digital Signage alanında dünyadaki gelişimi ve yaygın­laşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyada “Digital Signage” olarak bilinen, bizim ise Türkiye’de “Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları” adıyla yaygınlaştırdığımız sektör henüz çok genç. Buna rağmen dünyada 15 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştı. Hayatın her alanında dijitalleşme artık kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla kızışan rekabette rakiplerinin bir adım önüne geçmek isteyen her ölçekteki şirket artık dijitalleşmek zorunda. Gerek sektörün genç olması gerekse de önünde kullanılmayı bekleyen büyük bir potansiyel olması, geleceğinin parlak olacağını gösteriyor. Nitekim yapılan global araştırmalarda 2020 yılında sektörün Pazar büyüklüğünün 20 milyar doları aşa­cağı yönünde tahminler yapılıyor.

Bu teknolojilerin Türkiye’deki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dijitalleşme tüm sektör ve alanlara yayılıyor. Bu arada tüm kurum ve kuruluşlar artık maliyetlerini azaltıp, doğa dostu çözümlere yöne­liyor. Her iki açıdan da baktığımızda sektörün önünün açık olduğunu ve büyüme potansiyelinin güçlü olduğunu görüyoruz. Şirketlere kurup yönettiğimiz dijital ekranlar baskı maliyetlerinde yüzde 40, enerji maliyetlerinde ise yüzde 30’a ulaşan bir tasarruf sağlıyor. Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları, şirketlerin marka değerini yükseltirken, yöneticilere bilgi, duyuru ve mesajlarını anında ve tek merkezden güncelleme fırsatı sunuyor. Bu özelliklerin hepsini göz önüne aldığımızda, yeni nesil iletişim aracı olan dijital ekranlara talebin giderek artacağını görüyoruz. Artan talep, önümüzdeki dönemde kullanım alanlarını genişletip sektörü de büyütecektir ve satış sürecinde bu dijitalleşmeye ayak uyduramayan firmaların da var olması hiç kolay olmayacak.

Sistem 9’un bu alana yaklaşımı konusunda bilgi verebilir misiniz? Ne tür ürün, çözüm ve hizmetler sunuyorsunuz?

Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları söz konusu olduğunda öncelikle bunların 7/24 çalışır durumda olması büyük önem kazanıyor. Mühen­dislerimiz tarafından geliştirilen S9Vision Digital Signage yazılımımız, ekranları uzaktan yönetme imkanı sunuyor. Tamamen bize ait olan bu yazılımın yanısıra, sektörün en tecrübeli içerik yönetim ve üretim ekibi, uzaktan erişimle ekran kontrolü yapan departmanımız, 81 ilde yerinde teknik servis hizmeti veren saha çalışanlarımız gibi hizmetlerimiz ile “anahtar teslimi” hizmet veren tek firmayız. “Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler” mottomuz doğrultusunda; Kurumsal TV Sistemleri, Dijital Menü Board Sis­temleri, Video Wall, Toplantı Odası ve Otomasyona Sistemleri, İn­teraktif ve LED ekran uygulamaları olmak üzere farklı ürünlerimizi tüm sektörlere sunuyoruz. Sunulan tüm çözümlerin ise tek bir amacı var; insanların yaşam alanlarındaki kargaşayı kaldırmak ve teknolojik ortamda onlara kaliteli ve hızlı hizmet sunmak. Şirketler bu sistemden yararlanarak, tanıtım, bilgilendirme ve reklamlarını yeni nesil bir mecrada tek merkezden ve daha etkin yapar hale geliyorlar. Örnek vermek gerekirse, bankalar, perakende mağazaları, restoranlar, büyük işletmeler, oteller, eğlence sektörü, üretim tesisleri kısaca mesajlarını gerek müşterilerine gerekse kurumsal iletişiminde çalışanlarına daha efektif duyurmak isteyen her sektör bu sistemden yararlanabilir.

Sistem 9’un sunduğu bu ürün ve hizmetler şirketlerin hangi işlerini kolaylaştırıyor ya da nasıl bir katma değer sağlıyor?

Şirketlere sunduğumuz hizmet ve çözümlerle ilgili yapılan dünyadaki araştırmaları yakından izliyoruz. Araştırmalara göre, Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları şirketlere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu avantajları özetlemek gerekirse; dijital ekranlara yansıtılan bilgi, duyuru ve reklamların geri dönüşü oranı yüzde 83, satışları arttırma oranı da ortalama olarak yüzde 29 olarak belirtiliyor. Di­jital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları müşterilerin mağaza içindeki kalış süresini yüzde 30 artırırken, ödeme öncesi kuyruklarda algılanan bekleme süresini ise yüzde 35 gibi ciddi oranda azaltıyor. Son olarak iş güvenliğiyle ilgili bilgilendirmeler iş yeri kaza oranlarını yüzde 20 azalttığı da saptandı. Diğer yandan kurumların afiş ile postere dayalı baskı ve operasyonel maliyetlerini de ortadan kaldırdığı ve işletmelere bir katma değer sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sistem 9’u Türkiye’deki rakiplerinden öne çıkaran özellikler nedir? 

Sistem 9 olarak anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Donanım temin ve montajından yazılımı ile birlikte içerik üretim ve yönetimine, 7/24 teknik servis desteğinden uzaktan erişim ekran takibine kadar, uçtan uca müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu durumda bir sorunla karşılaşırsa tek muhatapları Sistem 9 oluyor. Dünyanın 21 ülkesinde hizmet veriyor olmamız, ülkemizden ve dünyadan bilinen markaların referanslarına sahip olmamız da çok önemli… Ve son olarak 14 yıl çok ciddi bir tecrübe… Bu tecrübeyle müşterinin ihtiyaçlarını doğru anlayıp bu ihtiyaca uygun çözümler üretmemizde bizi tercih etmelerine sebep oluyor.

TÜRKİYE’NİN MARKALARI, TÜRKİYE’NİN YAZILIMINI TERCİH EDİYOR…

TV’lerden farklı olarak yeni nesil yayın, reklam ile duyuru sistemi hizmeti olan Kurumsal TV Sistemleri için özel geliştirilen S9Vision DS yazılımı, kamu kurumlarından bankalara, mağazalardan restoranlara, eğlence sektöründen büyük işletmelere, otellerden üretim tesislerine vb. geniş bir alanda kullanılıyor. Akol “Türkiye’de bu hizmeti alan özel­likle gıda ve perakende sektörünün önde gelen markaları, yurtdışında açtıkları yeni şubelerinde de S9Vision yazılımını kullanıyor ” diyor.

DIGITAL SIGNAGE NE KAZANDIRIR?

➞ Kuruma özel ‘teknolojik kimlik’ kazandırıyor.

➞ Matbaa ve lojistikleri giderleri yok denecek kadar azaltıyor.

➞ Kurumsal iletişimi yüzde 100 artırıyor.

➞ Ekrana etkili içerikler yansıtarak müşteriyi mağazanın içine çekiyor.

➞ Dijital ekranların tüm içeriklerinin güncellemesini uzaktan ve merkezi sistemle yapıyor.

➞ Görsel ve videolarla desteklenen içerikleriyle satışları artırıyor.

➞ Yöneticilerin mesajlarını aynı anda tüm çalışanlara ulaştırıp motivasyonu yükseltiyor.

➞ Dijital ekranlar iletişimin 7/24 kesintisiz sürmesini sağlıyor.

➞ Farklı lokasyonda farklı kesime göre tanıtım, duyuru ya da kampanya yapma fırsatı sunuyor.

DÜNYA ÇAPINDA BİR PROJE…

Sistem 9; sinemadan havalimanına, mağazadan otele, restoran­dan büyük işletmelere kadar pek çok sektöre hizmet veriyor. Son olarak Unifree Duty Free’nin Istanbul Havalimanı’nda işlettiği duty free mağazaları için dijital yayın ve bilgilendirme ekranları hizmeti veren Sistem 9, tamamen yeni nesil led ekran­lar kullanıyor. Merkezi içerik yönetim yazılımı S9Vision sayesin­de de gerçek zamanlı bilgi ve iletişim imkanı sunuyor.

İLGİLİ HABERLER