Dev birleşmenin perde arkası!

 

Haber: Günseli Özen Ocakoğlu  gunseli@marketingturkiye.com

Telekomünikasyon sektörünün açık ara lideri Türk Telekom, lider internet ağlayıcısı TTNET ve GSM sektörün ezber bozan oyuncusu Avea… Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen dev birleşme sürecinin ardından bu üç büyük oyuncu tek markayla yani “Türk Telekom” adıyla yola devam ediyor. Türk Telekom Grubu Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, lansman kampanyasıyla coşkulu bir atmosfer sunan birleşmenin perde arkasını Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu’na anlattı…

Birleşmeyi coşkuyla selamlayan kam­panya tüm mecralarda aynı anda görül­meye başlandığında üç kurumun Türk Telekom markası altında birleştiğini anladık. Geçtiğimiz sayıda yayınladığı­mız araştırma da gösteriyor ki bu coşkulu mesaj hal­kımız tarafından da anlaşılmış, beğenilmiş. Reklam kampanyası uzun bir çalışma sürecinin sonucu. Peki iş 60 saniyelik reklamla duyurulana kadar içerde neler yapıldı? Birleşme gereği neden duyuldu ve Türkiye’nin 175 yıllık en köklü telekomünikasyon şirketi gelecekte kendini nerede görüyor, nasıl hazırlanıyor?

Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, “Bugün yaşamın her alanında bağlantılı olmak, bağlantıda kalmak her şeyden daha önemli. Teknoloji bugün ve gelecekte var olmanın en temel unsuru. Daha kaliteli yaşamak da, şirketleri büyütmek de teknolojiyi doğru kullanmaktan geçiyor” diyor.

Analistlere göre de geleceğe ilişkin öngörüler Başar’ı destekler nitelikte. 2017’ye gelindiğinde bilişim alanın­daki harcamaların en az yüzde 50’si bulut bilişim ve büyük veri ihtiyaçlarına yönlendirilecek. 2020’ye gelindiğinde ise kurumsal müşteriler bilişim bütçelerinin en az yüzde 50’sini dijital dönüşüme ayıracak.

Hal ve gidiş teknolojideki olmazsa olmazları gösteri­yorken Türk Telekom’un ülkeyi dijitalleşmeyi ana hedefleri ara­sına alması elbette kaçınılmaz. Fiber internet altyapısı epeydir hazırlanıyordu. Hatırlarsınız kurum bir kaç yıl önce dünyayı dört kez turlayacak uzunlukta altyapı yatırımı yaptığını duyurmuştu. Ancak yatırımlar bitmemiş. “Ekonomik büyüme için yatırımla­rımıza hız kesmeden devam edeceğiz” diyor Genel Müdür Yar­dımcısı Mert Başar… 1 Nisan’da hizmete giren 4.5G ile Türkiye bu alanda yepyeni bir dönüşüme hazırlanıyorken daha hızlı veri aktarımının önemine dikkat çekerek, “81 ile yayılmış 213 bin ki­lometre fiber altyapısıyla fiberin gücünü Türk Telekom tek mar­kasıyla mobil iletişime taşıyacağız.” diyor.

Hangi marka altında birleşeceklerine bir yıl araştırdıktan sonra karar verdiler

Sanırım birleşme kararı sonrasında üst yönetimin vermekte zor­landığı karar, hangi marka altında birleşileceği olmuştur. Bunun için bir yıl boyunca derinlemesine araştırmalar yaptıklarını söy­lüyor Genel Müdür Yardımcısı Başar ve sonunda gelinen noktayı şöyle açıklıyor: “Türk Telekom markasının henüz gün yüzüne çıkmamış büyük potansiyelinin yanı sıra hem bireysel hem kurumsal tüketicilere yakın olması, oluştur­duğu güç ve 175 yıllık tecrübesinin getirdiği güven algısı marka seçimimizde en önemli kriter oldu.”

Dönem fiber gücü dönemi

Elbette Türk Telekom markasının tercihinde Brand Fi­nance’ta sekiz yıl üst üste Türkiye’nin en değerli tele­komünikasyon markası seçilmesinin de etkisi olmalı. Ancak TTNET’in perakende internet servis sağlayıcısı pazarında en büyük pay sahipliği, Avea’nın 4,5G’deki güçlenen pozisyonu göz önüne alınıp da dünyanın gittiği yöne bakıl­dığında birbirini tamamlayan bileşenlerin bir araya gelmemiş olması zaten yanlış olurdu. Bu birleşmenin işletmeler adına getirisinin yüksek olacağı ise şimdiden öngörülüyor.

Türk Telekom’un pazarlama stratejisi birleşmenin ge­tirdiği entegre güce dayandırılırken mobil iletişimde fiber gücün hız ve maliyet açısından avantajları ortaya konmuş. Elbette ürünler de tüm hizmetleri kapsayacak biçimde ikili-üçlü paketler haline getirilmiş. Paketle­menin bir diğer avantajı tüm satış ekibinin diğer ürün bilgilerine de vakıf olabilmesi.

Bütün bu süreç iç yapılanmanın da yeni ürün ve hiz­metlere göre tasarlanmasını beraberinde getiriyor. Ürün ve hizmetler “Bireysel” ve “Kurumsal” iş bi­rimleri altında yeniden yapılandırılırken pazarlama faaliyetleri de bu yapılanmaya uygun konumlanmış. Öyle ki kurumsal alanda numarasını Türk Telekom’a taşıyan şirketlere memnun kalmazsa iki ay koşulsuz, şartsız, cayma bedelsiz iptal olanağı verilip hiçbir öde­me alınmıyor. Mert Başar bu cömert teklifin hizmet kalitesine çok güvendiklerinin bir göstergesi olduğu­nu söylüyor.

Kampanya sevildi

Reklam kampanyası elbette aysbergin tepesi ama o güne değin yapılan tüm çalışmaları kapsaması açı­sından çok önemli. Anlatılmak istenen entegrasyonda ana tema “coşku” olarak seçilince senaryo da mutlu anlara odaklanmış. Toplumun her kesitinden anları gördüğümüz kampanya filminde Hadise, Güven Kı­raç, Öner Erkan, Wesley Sneijder ve Rıdvan Dilmen gibi ünlü isimler de yer almış.

Reklam filminin en önemli unsurlarından biri de kuş­kusuz müziği. Yeni logoda da ifade edilmek istendi­ği gibi genç ve enerjik ama bir o kadar da köklü ve iyi bilinen bir müzik seçilmiş. Yıllar önce rahmetli Zeki Müren’in yorumuyla dinlediğimiz Misirlou, Bla­ck Eyed Peas versiyonu Pump It ile coşkuya coşku katmış.

İLGİLİ HABERLER