Yerli otomobil hayali maya tutar mı?

Ordaydım tanığım! Beştepe’de aynı hafta katıldığım 3. Turizm Şurasının başlangıç seremonisinden çok daha özenliydi “Yerli Otomobil” için Ortak Girişim Grubu’nun tanıtım organizasyonu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk ağızdan sundu 5 babayiğidi. Oturdukları konuma göre bir çıkarım yapmaya çalıştıysak da salonun tamamı hınca hınç iş adamı doluydu. Bizimki sadece varsayım olabilirdi.

Ser verip sır vermedi son ana kadar… Ta ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, babayiğitleri tek tek sahneye davet edene kadar. Alfabetik sıraya göre önce sahneye Anadolu Endüstri Holding adına Tuncay Özilhan geldi ve en çok alkışı da o aldı. BMC adına Ethem Sancak ve Katarlı ortağı, Kıraça Grup adına Can Kıraç, Turkcell adına Kaan Terzioğlu, en sonunda da Zorlu Holding adına Ahmet Nazif Zorlu çıktı sahneye.

Yolları epey uzun olmasına uzun ama ilk günkü heyecanları devam ederse 2021’de bizim de yerli bir otomobil markamız olacak demektir.

Otomobili yaptık ama yabancı markaların güvencesine alışkına halkımız alıp da kullanır mı?

Yerli otomobilin kaderini vergi muafiyeti belirleyecek

Araştırmayı Kasım ayında DORInsight yaptı.

Yüzde 66 ile Türkiye’de üretilecek yerli otomobili alırım diyenler ezici çoğunlukta.

Almam diyenler ise yüzde 10…

Bir de yüzde 23’lük “bakalım görelim” diyen kararsızlar var.

Peki, hangi tercihi ilginizi çeker sorusuna verilen yanıtlar epey düşündürücü!

Halkımız geleneksel otomobil kullanımına sıcak bakmıyor belli ki. Eğer babayiğitler içten yanmalı motor taşıyan otomobilde karar kılarlarsa satın alınma şansı yüzde 21 olacak.

En kritik satın alma sebebi ise vergi muafiyeti. Eğer yerli otomobile vergi muafiyeti sağlanırsa satın alma tercihinizi etkiler mi sorusuna verilen yanıt yüzde 91 ile zirve “evet”.

Kıssadan hisse; yerli otomobil fikri halkımızda sempatiyle karşılanmış. Ancak tutum ve davranışlar konusunda her zaman bizi şaşırtan, yani olagelen tutumu başkayken süregiden davranışı farklı olan ülkem insanına ne kadar güvenebiliriz bilmiyorum!

Şahsen ben Devrim markalı otomobilin, Kayseri’de toprağa gömülen yerli üretim uçaklarımızın son dönemde sıklıkla hatırlatılmasıyla oluşan “içimizde ukde kaldı” halinin bir karşılığı olacağı düşüncesiyle, bu girişimin başarılı olmasını yürekten diliyorum.

Çok uzun değil 2021 yakın, bakalım neler olacak?

Bekleyelim görelim!

İLGİLİ HABERLER