Yeni dönemin “stil çocukları”

Şimdilerde çocuklar ebeveynlerinin onlara uygun görerek aldıklarını değil, kendi istediklerini hatta “stil bulduklarını” giymeyi tercih ediyor. Peki, bu yaşta stili nereden biliyorlar?

Günümüzde moda önemli bir yer tutuyor hayatlarımız­da… Birçoğumuz “Ben kafa­ma göre giyiniyorum” dese de farkında olmadan de olsa moda diye bize dayatılan şeylerin içinde bu­luyoruz kendimizi.

Sosyal medya da moda için biçilmiş bir kaf­tan. Çeşit çeşit kıyafetler, ayakkabılar, akse­suarlar ve dahası… Bu bende var demekten­se “Aa bunun tokası benimkinden farklı!” diyor ve aldıkça alıyoruz. Hal böyle olun­ca bundan çocuklarımızın etkilenmemesi mümkün değil. Artık sokakta yürürken stil kadınlar ve erkeklerin yanı sıra, birbirinden stil çocuklar görmek de hiç zor değil.

Şimdilerde çocuklar ebeveynlerinin onlara uygun görerek aldıklarını değil, kendi iste­diklerini hatta “stil bulduklarını” giymeyi tercih ediyor.

Peki, bu yaşta stili nereden biliyorlar? Tabi ki de sosyal medyadan, reklamlardan, billbo­ardlardan… Sosyal medyada birçok çocuğun “giyim hesabı” var. Bu hesaplar sözüm ona “sitil sahibi” kız ve erkek çocukların ebevey­nleri tarafından yönetiliyor. Çocuklarına her gün farklı kıyafetler giydirip bu sayfalarda paylaşan ebeveynler onları adeta bir blogger gibi gösteriyor. Haliyle bunları takip eden çocuklara da güzel giyinme arzusunu aşıla­mış oluyorlar. Yalnızca çocuklar değil bunla­rı gören ebeveynler de çocuklarını güzel giy­dirmek istiyor. Böylece çocukların modanın içindeki varlığı gün geçtikçe artıyor.

“Bunu sana aldım kızım” dönemi bitti

Birçok marka çocuklar üzerine çeşitli ko­leksiyonlar hazırlıyor ve bunu reklam kam­panyalarıyla sunuyor. Yine reklamlardaki çocuklar üzerinde gördükleri kıyafetleri is­teyen çocuklarımız kendi beğendikleri şey­leri giyiyor ve artık bu konuda ebeveynlerine ihtiyaç duymuyor. Yani artık “Bunu sana al­dım kızım” diyen annelerin “Anne ben bunu giymem, bu benim tarzım değil” cümlesini duymaları hiç de şaşılacak bir durum değil.

En az yetişkinlerinki kadar dikkat çekici ve şık çocuk modasının yanında bir de “An­ne-çocuk’’ modası var, oldukça popüler olan bu moda akımı da daha çok anneler ve kız­larına hitap ediyor. Birçok ünlü bunu kızla­rıyla uygulayarak sosyal medya hesapların­dan paylaşıyor. Anne çocuk modasında spor kombinlerden, daha cicili bicili kombinlere kadar birçok alternatif bulunuyor.

Ebeveynler çocukları güzel giyinsin istiyor, çocuklar da bundan keyif alıyor. Elbette bu süreçte pazarlama çalışmalarının rolü de büyük. Doğru pazarlama çalışmalarıyla ço­cuklara ve ebeveynlere hitap etmek, onlarda hatrı sayılır davranış değişiklikleri yaratmak hiç de zor değil.

Çocukların giyiminde doğru nedir? Doğru yönlendirme nasıl yapılır?

Çocuklar çoğu zaman inatçıdırlar ve iste­diklerini yaptırma konusunda sonuna ka­dar diretebilirler. Küçük yaştaki çocukların parlak, rengarenk ve karmakarışık giyinme isteğinin yanında sevdikleri karakterlerin kostümleriyle sokağa çıkma istekleri de ola­bilir, onları zorlamak yerine istediklerini giymelerine izin verirseniz bir süre sonra zaten bundan sıkılacak ve daha farklı alter­natiflere yönelmek isteyecekler.

Biraz daha büyüyüp ergenlik çağına geldik­lerinde daha erkeksi veya kadınsı olmak için birtakım giysiler giyinmek isteyecekler. Bu noktada da onlara yasaklar koymadan ona daha çok yakışacak alternatifler üretim ikna edici olmak mümkün. Çocuklarınıza bir tarz yaratmak için uğraşmayın, zaten hepsi bu geçiş evrelerini tamamladıktan sonra kendi tarzlarını bulacaktır!

İLGİLİ HABERLER