Ordu’da bir şeyler oluyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’i bakanlığı döneminden tanırım. Projeci, aksiyonel bakanlardan biri olarak anılırdı. Ordu Belediye Başkanlığına aday olup da seçilince tutkuyla bağlı olduğu memleketine birbirine örülenmiş onlarca projeyi hayata geçirmek üzere harekete geçmiş bile.

Başkan Güler, bir belediyeden bekleyeceğimiz klasik belediyecilik hizmetlerinden söz ederken, “Onlar zaten bir belediyenin yapması gerekenler. Ötesine bakmalı” diyor.

Yeni dönem stratejisini “Düşünen Ordu, Üreten Ordu, Yarışan Ordu” konumlamasıyla tanımlayan Başkan, “Önce zenginliklerimizi ortaya çıkarmalı, düşünmeyel ve üretmeye yönelik bir görüşle çalışmalıyız” diyor.

Fındığın merkezi Orduymuş!

“Ordu dünya fındığının yaklaşık yüzde 75’ini, Ordu dünya fındık üretiminin yüzde 25’ini, Türkiye üretiminin ise yüzde 35’ini üretiyor. Üretimin şampiyonu Ordu ama bu ihracat rakamlarına yansımıyor. Ordu’nun yüzde 35 payına göre ihracat rakamı 573 milyon dolar. Ancak bu fındık ihracat edilirken Trabzon’a ve Sakarya’ya gidiyor, oradan ihraç ediliyor. Ordu’nun direkt yapılan ihracat miktarı ise 152 milyon dolar olarak kalıyor.

Diğer yandan dünyanın en fazla fındık üretiminin gerçekleştirildiği Ordu, çeşitli sebeplerle kendi fındığını toplamıyor, il dışından gelen işçilere fındık toplatıyor. Ordu’nun 45 milyon lirasını alıp gidiyorlar. Bir tarım şirketi kurduk ve toplayıcıları sigortalı yaptık. Sigortalı ekiplerimiz sadece ağustos ayında değil, hasat sonrası ve yeni dönem hasat öncesine kadar olan süreçte bahçelerin temizlenmesi, ilaçlanması, gübrelenmesini de yapıyor. Fındık toplandıktan sonra bahçeler boş kalıyordu oysaki fındık bahçeleri bir nevi mera gibidir. Bahçeleri tavuk ve koyunlara açtık. Organik yumurta üretimi ve hayvancılıkla kent ekonomisine katkı sağlayacağız.”

Büyük düşün, büyük olsun!

Karadeniz’den Akdeniz’e denizyolu veya karayoluyla ihraç ürünü götürülmek istendiğinde Türkiye’nin etrafını dolaşmak gerekiyor. Başkan Güler, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı dönemde 135 yıllık bir tarihi olan Karadeniz-Akdeniz yolu projesini başlatmıştı. Bu proje şimdilerde bitmek üzere ve bu yol vasıtasıyla Karadeniz – Akdeniz arası 7-8 saatte düşecek. Ünye Limanı Konteyner Limanına dönüştürülürken bu liman tüm Karadeniz Bölgesi’ni de etkileyerek, Türk Cumhuriyetleri’ne de hizmet verecek. Karadeniz’in en büyüğü olacak olan Ordu Limanı Türkiye’yi Karadeniz’de lider konumuna getirecek.”

Başkan Güler, “Karadeniz vizyonunu geniş tutmalı” diyor. Doğu Karadeniz’deki illerin hedef büyütmeleri ve Karadeniz etrafındaki ülkeleri komşu gibi görmeleri gerektiğine dikkat çeken Başkan Güler, “Mesela bizim Ordu’nun komşuları kim dediğimizde Samsun, Giresun, Sivas, Tokat görülür. Oysa vizyonumuzu geniş tutarsak Ordu’nun komşuları Karadeniz etrafındaki Soçi’dir, Tiflis’tir, az ötesi Odessa’dır, Yalta’dır, Bükreş’tir”

“Artık yanık türküler söylemek istemiyoruz” diyen Güler şöyle devam ediyor: “Nitelikli tarım projelerini turizmle birleştireceğiz. Bizim asıl amacımız bölge insanının doğduğu yerde doymasıdır. Tersine göçü önlemek istiyoruz. Köy-şehir entegrasyonu oluşturmak, Almanya, Hollanda köy modelleri ortaya çıkarmak istiyoruz. Köy-şehir entegrasyonu turizm ile birleştiğinde Doğu Karadeniz bambaşka hale gelecektir. Yıllarca hep göç etmişiz, sonra yanık gurbet türküleri söylüyoruz. Şimdi ise türkülerimizi Ordu’da söylemek istiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER